Wieczny kalendarz zadanie z jednym haczykiem, które rozwiążesz w minutę, jeżeli tylko wiesz, gdzie jest haczyk.

Na pierwszy rzut oka zadanie jest proste do wykonania. 10 cyfr do umieszczenia na 12 ściankach, żaden problem. Oczywiste rozwiązanie nie jest jednak prawidłowym. Problem pojawia się, gdy zaczynamy analizować nie same kostki, a kalendarz.

Potrzebna znajomość kalendarza

Chcąc prawidłowo rozwiązać łamigłówkę wiecznego kalendarza musimy znać kalendarz i pułapki, które zastawia on na nas, gdy chcemy znaleźć odpowiedź.

W przedziale dni od 1. do 31. występują dwie daty, które mają taką samą cyfrę na pierwszym i drugim miejscu. Jest to 11. i 22. Oznacza to, że na obu kostkach musi się znaleźć 1 i 2.

Treść zagadki

Zanim przejdziemy do kolejnego kroku rozwiązania musimy poznać właściwą treść zagadki z jej podstawowymi założeniami. Pytanie jest następujące:

Czy z dwóch kostek sześciennych możliwe jest stworzenie kalendarza, za pomocą którego przedstawimy każdy dzień miesiąca od 1. do 31?

Rozwiązując zagadkę musimy pamiętać, że datę np. 6. zapisujemy jako 06, a nie samo 6. Kostki możemy dowolnie przestawiać.

Oczywiście swoją odpowiedź należy udowodnić.

Co z zerem?

Powyżej wyjaśniliśmy, że na obu kostkach musi znajdować się 1 i 2. Podobnie będzie wyglądała sytuacja z zerem. Musi się ono znajdować na obu kostkach.

Jeżeli znajdowałoby się tylko na jednej z nich nie byłoby możliwości ułożenia wszystkich dat od 1. do 9.

7 cyfr, a 6 wolnych miejsc

Jesteśmy w miejscu, w którym nasze kostki zajęte są w połowie. Pozostało nam 7 cyfr do uzupełnienia (3, 4, 5, 6, 7, 8, 9), a wolnych pól mamy tylko 6.

Jest to najtrudniejsze miejsce w tej zagadce. Gdy je rozwiążemy dalsza część będzie już tylko formalnością.

Tajemnicza 6 i wiele rozwiązań

Kluczem do rozwiązania jest cyfra 6. Otóż odwrócenie jej o 180⁰ (do góry nogami) sprawi, że otrzymamy 9. Wiedząc to rozwiązanie jest formalnością.

Wiemy, więc, że 6 musi znajdować się na jednej kostce. Mamy sytuację, w której na pierwszej kostce mamy cyfry 0, 1, 2, 6, a na drugiej 0, 1, 2.

Pozostało 5 wolnych miejsc i 5 cyfr (3, 4, 5, 7, 8) do uzupełnienia. Nie ma znaczenia, jak uzupełnimy je na naszych kostkach. Dlatego ta łamigłówka ma więcej niż jedno rozwiązanie.