„Gdy los cię rzuci gdzieś w daleki świat,

Gdy zgubisz szczęście swe i poznasz życia smak,

Zatęsknisz do rodzinnych stron

I wrócisz tu, wrócisz, gdzie twój dom.

Powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg,

Powrócisz tu zza siedmiu gór i rzek,

Lecz gdy zdobędziesz wszystko już,

Z dalekich stron kiedyś wrócisz tu.

Powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg,

Powrócisz tu zza siedmiu gór i rzek.”

„Powrócisz tu” to tytuł piosenki po raz pierwszy zaśpiewanej przez Irenę Santor w 1966 roku. Jej słowa autorstwa Janusza Kondratowicza bardzo wiernie oddają losy Pierwszej Damy Polskiej Piosenki. Bo to właśnie do Solca Kujawskiego, „gdzie nadwiślański brzeg”, powróciła po latach artystka. Urodziła się wprawdzie w Papowie Biskupim (powiat chełmiński), ale już w roku następnym jej rodzice przenieśli się do Solca Kujawskiego. Ojciec zginął jesienią 1939 roku, krótko po wybuchu wojny, a ona dalej mieszkała tutaj ze swoją mamą.

To tu spędziła dziecięce lata, chodziła do szkoły podstawowej i w tutejszym kościele parafialnym pw. Św. Stanisława (patrona miasta), odkrywała w sobie pasję do śpiewania.

Jak często wspomina „Solec to mój matecznik! Bardzo interesuje mnie do dziś. Mój dom przy ul. 23 Stycznia, w którym mieszkałam z mamą po wojnie, nadal stoi przy głównej ulicy w Solcu.” Irena Santor to jedna z najbardziej znanych i uznanych polskich piosenkarek. Nie ma chyba osoby w Polsce, która by jej nie znała. Od 2005 roku jest Honorowym Obywatelem Solca Kujawskiego.

„Powrócisz tu…” to również tytuł pięknie wydanego w 2017 roku z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy Solec Kujawski przez bydgoskie wydawnictwo Pejzaż albumu, którego pełen tytuł brzmi „Powrócisz tu… czyli Irena Santor i Solec Kujawski”. Zamieszczony w książce tekst opracowała Urszula Guźlecka – dziennikarka i redaktor bydgoskiego oddziału TVP, natomiast autorem znajdujących się w nim fotografii jest znany bydgoski fotograf Marek Chełminiak. Album w niezwykły sposób ukazuje więzy człowieka – Ireny Santor z miastem- Solcem Kujawskim.

Wtedy to powstał pomysł, by urządzić w soleckiej Bibliotece, Kącika Ireny Santor, gdzie miałyby znaleźć się zbierane przez lata książki artystki. Z każdą wizytą pani Ireny w Solcu Kujawskim temat pamiątek powracał. Kiedy we wrześniu 2018 roku artystka odwiedziła po raz kolejny solecką placówkę, omówione zostały szczegóły przejęcia jej pamiątek i tu już była mowa nie tylko o książkach. W ten sposób powstał pomysł urządzenia w soleckiej Bibliotece czegoś więcej niż Kącika, a mianowicie Saloniku Ireny Santor, gdzie wyeksponowane zostaną podarowane przez piosenkarkę pamiątki.

Artystka wielokrotnie przy różnych okazjach odwiedzając to miasto, powtarzała, że jest bardzo z nim zawiązana. Stąd też wziął się pomysł, by to Solec Kujawski stał się szczęśliwym posiadaczem bogatej kolekcji pamiątek. Pierwsza propozycja, zawierająca chęć przekazania własnego księgozbioru, padła z ust pani Ireny w 2011 roku podczas pierwszej wizyty w nowej siedzibie soleckiej Biblioteki Publicznej. Piosenkarka zapytała wówczas, czy biblioteka nie chciałaby kiedyś przejąć jej domowego księgozbioru.

Dar trafił do Solca pod koniec lutego 2019 roku. Irena Santor przekazała Bibliotece w Solcu Kujawskim spory księgozbiór, wiele płyt, zarówno winylowych, jak i CD, zbieranych przez kilkadziesiąt lat oraz całą kolekcję kaset magnetofonowych. Zbiór zawierał także płyty z muzyką poważną, w tym Fryderyka Chopina, które zostały przekazane soleckiej szkole muzycznej.

W przekazanym Bibliotece Publicznej księgozbiorze jest wiele książek podarowanych Irenie Santor, jak i jej życiowemu partnerowi Zbigniewowi Korpolewskiemu, zawierających osobiste dedykacje autorów, m.in.: Marka Grechuty, Jeremiego Przybory, Jacka Cygana, Anny Dymnej, Krystyny Kofty, Krzysztofa Daukszewicza, Andrzeja Poniedzielskiego, Leszka Długosza, Edwarda Redlińskiego, Mariolii Pryzwan, Elżbiety Dzikowskiej, Jolanty Kwaśniewskiej, Agaty Młynarskiej, Tadeusza Sygietyńskiego, Joanny Rawik, Marka Piekarczyka, Marii Szabłowskiej, Andrzeja Kopiczyńskiego, Romana Kłosowskiego, Krzysztofa Logana Tomaszewskiego, Agaty Steczkowskiej i wielu innych.

Są też tomiki poezji oraz śpiewniki z tekstami piosenek artystki. Uroczystego otwarcia Saloniku, urządzonego na antresoli soleckiej biblioteki, dokonała w obecności władz miasta oraz licznie przybyłych gości sama pani Irena Santor 5 czerwca 2019 roku.

W pięknie urządzonym wnętrzu, wyeksponowano wszystkie przekazane pamiątki. Można je oglądać w godzinach pracy Biblioteki.

Z powrotem do góry