Kartka papieru zwykle wykorzystywana jest do napisania wiadomości. Z łatwością jednak można wykonać za jej pomocą ciekawe doświadczenie. Zobaczcie sami.

Krótki wstęp

Mosty to konstrukcje, które przeważnie łączą ze sobą dwa brzegi rzeki. Dzięki nim można bezpiecznie pokonać wodę zachowując przy tym suche nogi. Dziś w Laboratorium Profesorka Nerwosolka pokażemy, jak ze zwykłej kartki papieru można zrobić most. Most, który utrzyma ciężar szklanki. Jego konstrukcja jest bardzo prosta i będzie możliwa do wykonania w każdej zabawie.

Co potrzebuję do zrobienia…

3 szklanki – najlepiej, gdy szklanki będą miały jeden rozmiar. Unikniemy wtedy problemu z nierównym mostem.

Kartka papieru – format A4 będzie wystarczający. Może to być kartka papieru ksero, bloku rysunkowego lub bloku technicznego.

Co muszę zrobić?

Krok 1

Rozstaw dwie szklanki w pewnej odległości od siebie. Odległość musi być mniejsza od szerokości (długości) kartki.

Krok 2

Połóż kartkę papieru między szklankami i postaw na niej trzecią szklankę.

Krok 3

Złóż kartkę papieru w harmonijkę lub wachlarz.

Krok 4

Złożona kartkę papieru połóż między szklankami. Ostrożnie postaw szklankę na złożonej kartce. Teraz papierowy most wytrzymuje ciężar szklanki.

Co się stało?

Na kartce papieru rozłożonej pomiędzy dwiema szklankami (przed zgięciem) nie mogliśmy postawić szklanki. Kartka nie utrzymała jej ciężaru i papierowy most się zawalił.

Poz złożeniu kartki szklanka utrzymała się na papierowym moście. Stało się tak, ponieważ ciężar kartki rozłoży się na kilku ukośnych papierowych ściankach.

Zgięta w harmonijkę kartka papieru ma znacznie większą wytrzymałość na nacisk i rozciąganie. Dzięki temu szklanka utrzymała się na papierowym moście.

Możecie eksperymentować dalej i sprawdzić, jaki ciężar utrzyma kartka. Wlej wody do szklanki i obserwuj, jak zachowuje się kartka.

Zasady bezpieczeństwa

W doświadczeniu pojawiają się szklanki. Uważaj, żeby żadna z nich nie spadła na podłogę i się nie potłukła. Poza tym doświadczenie jest bardzo proste i bezpieczne.

Podsumowanie

Zgięcie kartki sprawiło, że była ona bardziej wytrzymała. Zauważyli to także naukowcy i wykorzystują tę właściwość np. w produkcji tektury falistej. Bardzo często pakowane są w nią ciężkie przedmioty. Następnym razem, gdy rodzice kupią telewizor, pralkę, lodówkę sprawdźcie, czy karton jest wykonany z tektury falistej. Obejrzyjcie dobrze karton z każdej strony. Jeżeli nic nie zauważycie zapytajcie, czy możecie przeciąć karton, by obejrzeć go w środku.

Poniżej znajduje się link do filmu z eksperymentem (otwiera się w nowej karcie):

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #5 – Papierowy most