Znacie przysłowie mówiące o uciekaniu, gdzie pieprz rośnie? Dziś zobaczycie, jak sam pieprz ucieka tam, gdzie rośnie.

Krótki wstęp

Przyprawy, które możemy znaleźć w kuchni są bardzo ciekawymi składnikami doświadczeń. Jest wiele eksperymentów, które możemy z nimi zrobić. Na początek odrobina pieprzu pokaże zjawisko napięcia powierzchniowego.

Co potrzebuję do zrobienia…

Do przedstawienia uciekającego pieprzu będziemy będziemy potrzebować:

Wody – ilość wody zależy od wielkości talerza, do której będziemy ją wlewać. Ok. 100 ml powinno wystarczyć.

Pieprz – ok. 1 łyżeczki.

Płyn do naczyń – wystarczy dosłownie jedna kropla płynu do tego, aby udało się nam doświadczenie. Żeby nabrać kroplę płynu będziemy jednak potrzebować ok. 5-10 ml.

Słomka lub patyczek – niezbędne do przeniesienia płynu nad talerz z wodą.

Talerz – zwykły mały talerz będzie wystarczający. Można także zastosować talerz plastikowy, pudełko po lodach i każde inne naczynie, z którego nie będzie wylatywała woda. Dla lepszego efektu dobrze, aby naczynie miało większą powierzchnię i było białe (lepiej będzie widać pieprz).

Co muszę zrobić?

Doświadczenie jest bardzo łatwe do wykonania. Kolejne kroki praktycznie wykonuje się intuicyjnie.

Krok 1

Na talerz wylewamy wodę. Pamiętajmy, że musi ona zakryć całą powierzchnię talerza. Zbyt mała ilość wody sprawi, że doświadczenie może nam się nie udać. Zbyt dużo wody spowoduje jej wylanie się.

Krok 2

Na powierzchni wody ostrożnie rozsypujemy pieprz. Najlepiej, gdyby znalazł się on na całej powierzchni wody. Nie można rozsypać go w jednym miejscu, gdyż będzie za ciężki i może utonąć (opaść na dno talerza.

Krok 3

Przy pomocy słomki lub patyczka nabieramy odrobinę płynu. Korzystając ze słomki wkładamy ją do pojemnika z płynem i zatykamy wylot znajdujący się u góry słomki. W ten sposób nabierzemy do słomki płyn, który przeniesiemy nad talerz z wodą.

Krok 4

Bardzo ważne, by trzymać zatkany otwór od słomki. Gdy nie zrobimy tego, płyn ze środka słomki wyleci. Dopiero po przeniesieniu słomki z płynem nad talerz z wodą i pieprzem możemy otworzyć zatkany wylot słomki.

Uważnie obserwujcie, co się stanie, gdy kropla płynu spadnie na powierzchnię wody.

Co się stało?

Woda, jak każda substancja składa się z cząsteczek, które wzajemnie na siebie oddziaływują. Przy powierzchni wody przyciągają się do siebie i tworzą niewidzialną warstwę nazywaną napięciem powierzchniowym.

Na tej cienkiej błonie unosił się rozsypany przez nas pieprz.

Gdy do powierzchni wody dostała się kropla płynu napięcie powierzchniowe zostało rozerwane. Dzięki pieprzowi zauważyliśmy, jak to wyglądało.

Zasady bezpieczeństwa

Doświadczenie jest bardzo proste i bezpieczne. Należy uważać, by woda się nie rozlała. Groziłoby to poślizgnięciem.

Podsumowanie

Napięcie powierzchniowe jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Pojawia się w kilku eksperymentach. Z pewnością jeszcze pokażemy, jak można przekonać się o jego istnieniu.

Sam zobacz, jak nam udało się bezpiecznie wykonać to doświadczenie (poniższy link otwiera się w nowej karcie):

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #4 – Uciekający pieprz

Odwiedzajcie naszą stronę i bądźcie na bieżąco z doświadczeniami.

Zobacz także inne eksperymenty. Podzieliliśmy je na kilka kategorii. Jedno doświadczenie może znajdować się w kilku kategoriach.