Podróżując po świecie musimy uważać na różne niebezpieczeństwa. Są wśród nich m. in. zwierzęta. Dziś pokażemy bezpiecznego, tańczącego węża.

Krótki wstęp

Trwa Tydzień Bibliotek. Dziś odwiedzamy Australię. Jest to jedno z największych państw na świecie. Mówiąc o faunie Australii mamy przed oczami przede wszystkim kangury. Są one jej symbolem. 

Jednak Australia to także inne zwierzęta. Wśród nich przyjemne leniuszki – koala, strusie emu i niebezpieczne węże. 

Dziś pokażemy przyjaznego węża, który pomoże nam zrozumieć zjawisko konwekcji. 

Co potrzebuję do zrobienia doświadczenia…

Kartkę papieru  – najlepiej w kształcie kwadratu o boku 10-12 cm. Z takiego kształty najłatwiej będzie wyciąć spiralę, z której powstanie wąż.  

Ołówek (długopis) – pozwoli narysować na kartce spiralę. 

Nożyczki  – niezbędne do wycięcia węża.

Świeczka  – za jej pomocą ogrzejemy powietrze.

Zapalniczka – do zapalenia świeczki. 

Igła i nitka – dzięki nim będziemy mogli bezpiecznie trzymać naszego węża nad płomieniem świecy. 

Kredki, pisaki – mogą się przydać do ozdobienia węża. 

Co muszę zrobić? 

Krok 1

Na kwadratowej kartce rysujemy spiralę (kształt podobny do ślimaka). Pamiętaj, aby odstępy pomiędzy kolejnymi liniami nie były zbyt małe, by wąż się nie przerwał w trakcie wycinania. Nie przejmuj się, jeżeli kształt spirali nie będzie idealnie równy. Po narysowaniu spirali wytnij ją. 

Krok 2

Nawlecz nitkę na igłę i przełóż w środku spirali. Na końcu nitki zrób supełek, żeby nitka nie przeszła przez otwór. 

Krok 3

Poproś osobę dorosłą o pomoc i zapalcie wspólnie świeczkę. Stań na krześle i trzymaj wyciętego węża nad płomieniem. Odległość pomiędzy papierem a płomieniem powinna być większa niż 10 cm. Obserwuj dokładnie, co się dzieje z wężem. 

Co się stało? 

Płomień świecy ogrzewał powietrze znajdujące się nad nim. Ciepłe powietrze ma mniejszą gęstość i można powiedzieć, że jest lżejsze od powietrza zimnego. Jak wiadomo to, co lżejsze łatwiej jest podnieść. Dlatego też ogrzane przez świeczkę powietrze unosiło się. 

Zjawisko przemieszczania się ciepłego powietrza w górę nazywa się konwekcja. Unoszące się ciepłe powietrze wprawiło w ruch papierowego węża. 

Zasady bezpieczeństwa 

Zachowaj szczególną ostrożność podczas zapalania świecy. Płomień jest gorący i można się poparzyć. 

Nie zbliżaj papierowego węża zbyt blisko płomienia świecy, by się nie zapalił. 

W doświadczeniu pojawia się ogień, więc poproś osobę dorosłą o pomoc. 

Podsumowanie

Przedstawione w doświadczeniu zjawisko konwekcji z pewnością doskonale znacie, a na pewno znają je wasze babcie i mamy. W kuchni zawsze najcieplej jest przy suficie (poza piekarnikiem, mikrofalówką i kuchenką). Dlatego przeważnie na wysokiej szafie stawia się miskę z drożdżami, które przed ostatecznym wyrobieniem muszą trochę “urosnąć”. 

Spójrzcie także na kaloryfery w pokojach. Przeważnie są one przymocowane blisko podłogi. Tutaj znowu mamy do czynienia z konwekcją. Ogrzane, ciepłe powietrze unosi się i równomiernie rozprzestrzenia się po pokoju. Gdyby grzejniki były montowane u góry, pod sufitem byłoby gorąco, a przy podłodze nadal byłoby zimno.  

Poniżej znajduje się link do filmu (otwiera się w nowej karcie)

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #11 – Tańczący wąż