Do naszej biblioteki zawitała nowa postać. Profesorek Nerwosolek będzie pokazywał najmłodszym czytelnikom, że świat nauki może być ciekawy.

Laboratorium w bibliotece…

Laboratorium Profesorka Nerwosolka to nasza nowa inicjatywa skierowana głównie do najmłodszych czytelników (choć starsi też nie powinni się nudzić). Jej celem jest pokazanie, że świat nauki jest bardzo ciekawy.

W ramach prac w laboratorium będziemy materiały, które umożliwią wszystkim przeprowadzenie prostych doświadczeń naukowych. My będziemy wykonywać je w bibliotece, a wy bez problemu możecie wykonać je w domu.

Każdy eksperyment opiszemy w prostych do wykonania krokach. Zapraszamy was do śledzenia strony i próbowania. Na początek pokażemy wam, jak zrobić niewidzialną ciecz.

Czego potrzebuję do zrobienia niewidzialnej cieczy?

Aby stworzyć niewidzialną ciecz będziemy potrzebowali:

Mały słoik lub małą szklankę – dobrze, aby naczynie było przezroczyste. Wtedy będziemy dobrze widzieć, co będzie się w nim działo podczas doświadczenia. Naczynie powinno być szklane. Plastikowe może zacząć się topić pod wpływem ciepła.

Dzbanek, duży słoik lub duża szklanka – w tym naczyniu będziemy tworzyć naszą niewidzialną ciecz. Musi być ono duże (pojemność ok. pół litra).

Ocet – ok. 100 ml, pół szklanki zdecydowanie wystarczy. Dobrze jest wcześniej przygotować sobie naczynie z octem.

Soda oczyszczona – ok. 2 łyżek kuchennych. Im mamy większe naczynie, w którym będziemy przygotowywać niewidzialna ciecz, tym więcej sody i octu możemy użyć.

Zapalniczka – najlepiej sprawdzi się zapalniczka z wyciąganą końcówką. Będziemy nią zapalać świeczkę znajdującą się w małym słoiku.

Świeczka – która zmieści się w małym słoiku.

Co muszę zrobić?

Tylko 5 kroków dzieli cię od przygotowania niewidzialnej cieczy. Wykonaj je dokładnie, a przekonasz się, że nie jest to trudne.

Krok 1

Do małego słoika włóż świeczkę. Poproś dorosłą osobę o jej zapalenie. Następnie odstaw słoik z zapaloną świeczką na bok.

Krok 2

Do dzbanka wsyp 2 łyżki sody oczyszczonej. Jeżeli twoje naczynie jest większe możesz dosypać więcej sody.

Krok 3

Do dzbanka z sodą ostrożnie dolewaj octu. Rób to powoli i dokładnie obserwuj, co dzieje się w dzbanku.

Krok 4

W dzbanku pojawiła się piana. Ostrożne dolewanie octu sprawi, że cała piana nie wyleci poza dzbanek. Ważne jest także, by piana nie znalazła się w całym dzbanku. Nad pianą bowiem znajduje się niewidzialna ciecz. Poczekaj, aż piana opadnie.

Krok 5

Gdy piana opadnie możemy wykonać ostatni krok naszego eksperymentu. Dzbanek z niewidzialna cieczą przechyl nad słoikiem z zapaloną świeczką. Zrób to ostrożnie, żeby nie wylać piany. Obserwuj także, co dzieje się w słoiku z zapaloną świeczką.

Co się stało?

Po dodaniu octu do sody oczyszczonej w dzbanku powstała piana (krok 4). Nad pianą powstał też gaz – dwutlenek węgla. Jest on bezbarwnym gazem, dlatego nie widzimy go. Jest on także cięższy od powietrza, dlatego, gdy przychyliliśmy dzbanek on jako pierwszy z niego wyleciał.

Dwutlenek węgla sprawa również, że ogień gaśnie. Aby ogień mógł się palić potrzebny jest tlen, który znajduje się w otaczającym nas powietrzu (był więc także w słoiku ze świeczką). Ciężki dwutlenek węgla zachowuje się jak woda wylana na blat. Rozlewa się po całej powierzchni. Zabiera tym samym miejsce tlenu i ogień gaśnie.

Zasady bezpieczeństwa

W doświadczeniu pojawia się ogień. Poproś osobę dorosłą o pomoc w jego przeprowadzeniu. Unikaj niebezpieczeństwa związanego z pożarem.

Podsumowanie

Pierwszy eksperyment w Laboratorium Profesorka Nerwosolka za nami. Jak widzicie stworzenie niewidzialnej cieczy wcale nie było trudne. W galerii znajdziecie zdjęcia i opis całego doświadczenia.

Śledźcie naszą stronę, a dowiecie się jeszcze wielu ciekawych rzeczy. W następnym odcinku pokażemy wam, jak tworzymy ziejącego ogniem smoka.