Ostatnio poznawaliśmy najważniejszy program na komputerze – system operacyjny. Dziś pora na inne programy usprawniające pracę na komputerze.

Oprogramowanie? Co to w ogóle jest?

Oprogramowanie jest stosunkowo szerokim pojęciem. Obejmuje sobą “programy, dzięki którym można korzystać z komputera lub ze współpracujących z nim urządzeń peryferyjnych” [1, s. 150]. Definicja ta kieruje nasza uagę na konieczność posiadania oprogramowania do korzystania z komputera. Już wiemy, że niezbędnym programem jest system operacyjny. Warto jednak wiedzieć, że do jakiejkolwiek innej pracy na komputerze również są potrzebne programy, które np. umożliwiają liczenie, pisanie, rysowanie, odtwarzanie filmów i zdjęć i wiele innych działań, które codziennie wykonujemy na komputerach.

Dwie klasyfikacje oprogramowania

W gruncie rzeczy oprogramowanie można podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą stanowi oprogramowanie systemowe. Zaliczamy do niej to oprogramowanie, które jest niezbędne do funkcjonowania komputera. W tej grupie znajduje się system operacyjny.

Drugą grupę stanowi oprogramowanie użytkowe. Umożliwia ono pracę na komputerze. W tej grupie będą znajdować się programy graficzne, edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne czy programy do odtwarzania filmów i zdjęć. W grupie oprogramowania użytkowego znajdziemy też wszystkie programy urządzeń peryferyjnych np. drukarek, skanera, kamery internetowej itp. [2, s. 201].

Jak otwierać pliki korzystając z oprogramowania?

Korzystanie z oprogramowania jest bardzo proste. Wystarczy otworzyć konkretny plik. W wielu przypadkach komputer sam wybierze odpowiedni program do otwarcia pliku. Sytuacja może się skomplikować, gdy nie będziemy posiadać odpowiedniego programu do otwarcia konkretnego pliku (sytuacja 1) lub, gdy będziemy mieć więcej niż jeden program umożliwiający otwarcie pliku (sytuacja 2).

Sytuacja 1

Gdy nie mamy odpowiedniego programu to musimy go zainstalować. Z kolei, żeby zainstalować program musimy wejść w jego posiadanie. Możemy to zrobić na dwa sposoby: kupić program w sklepie (stacjonarnym lub internetowym) lub ściągnąć z Internetu (przeważnie programy darmowe).

Sytuacja 2

Gdy mamy więcej niż jeden program do obsługi konkretnego pliku również możemy mieć problem z jego otwarcie. Może się wtedy pojawić okno dialogowe z komunikatem informującym nas o wyborze odpowiedniego programu. Klikając lewym przyciskiem myszy w wybrany program rozwiążemy nasz problem i plik się otworzy. Możemy też w ustawieniach komputera ustawić dany program jako domyślny do otwierania określonego rodzaju plików. Wtedy automatycznie plik będzie się otwierał w wybranym programie.

Pamiętaj o licencji

Każdy program jest wytworem zespołów ludzi. W związku z tym podlega prawu autorskiemu. Dopuszczając program do sprzedaży producenci zgadzają się na korzystanie z niego. Nawet darmowe programy, które możemy ściągnąć z internetu są prawnie chronione. Pomimo, iż są dla nas udostępniane za darmo, to nie możemy z nich korzystać w niedozwolony sposób.

Zasady korzystania z dowolnego oprogramowania zawarte są w dokumencie licencyjnym. Bez względu na źródło programu (Internet, sklep) na pewnym etapie jego instalowania będziemy poproszeni o zaakceptowanie warunków licencji tzn warunków korzystania z danego programu. Pomimo, iż jest to dość obszerny dokument i niekiedy napisany trudnym językiem, to warto go przeczytać, by w pełni świadomie korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam program.

Płacić czy nie płacić?

Na rynku dostępnych jest wiele programów. Wiele z nich znajduje się w jednej kategorii tzn można dzięki nim otwierać te same pliki i na nich pracować. Jedne z nich są płatne, inne darmowe. Pojawia się więc pytanie: Po co wydawać pieniądze na programy płatne, skoro można w ich zastępstwie korzystać z programów darmowych?

Odpowiedź jest bardzo prosta i związana jest z możliwościami. Program darmowe mają często tylko podstawowe funkcje umożliwiające wykonanie najprostszych zadań. Bardziej skomplikowane polecenia i profesjonalna edycja plików nie jest w nich możliwa. Ponadto wiele instytucji publicznych korzysta z płatnych programów. Nie zawsze pliki tworzone w płatnych programach otwierają się w programach darmowych. Powoduje to, że tworzone w nich dokumenty mogą być nieczytelne, niewłaściwie sformatowane w darmowych programach. Dlatego też, chcąc uniknąć problemów wiele osób prywatnych decyduje się na zakup programów płatnych.

Decyzja o zakupie programu płatnego lub używaniu darmowego jest indywidualną decyzja każdego użytkownika. Należy rozważyć wszystkie za i przeciw i przede wszystkim zastanowić się, co my chcemy robić w danym programie. Może wystarczą nam opcje dostępne w darmowych programach i nie musimy wydawać pieniędzy.

 

Bibliografia

[1] Sławik M., Syjud J., Słownik informatyczny, Videograf II, Katowice, 2008

[2] Pfaffenberger B., Słownik terminów komputerowych, Prószyński i S-ka, Warszawa, 1999

 

Zapraszamy także do śledzenia poprzednich wpisów.

Enter 1. Rusza nowy kurs komputerowy

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/646-rusza-nowy-klub-komputerowy

Enter 2. Czas zacząć zajęcia – rodzaje komputerów

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/647-enter-2-czas-zaczac-zajecia-rodzaje-komputerow

Enter 3. Co tam w środku gra? – budowa komputera

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/648-enter-3-co-tam-w-srodku-gra-budowa-komputera

Enter 4. Poznajemy myszkę

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/649-enter-4-poznajemy-myszke

Enter 5. Ćwiczymy obsługę myszki

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/650-enter-5-cwiczymy-obsluge-myszki

Enter 6. Świąteczne życzenia

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/651-enter-6-swiateczny-czas-czyta-kazdy-z-nas

Enter 7. Komputerowe biurko – słów kilka o pulpicie

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/652-enter-7-komputerowe-biurko-slow-kilka-o-pulpicie

Enter 8. System operacyjny – najważniejszy program na komputerze

 

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/655-enter-8-system-operacyjny-najwazniejszy-program-na-komputerze