BlogZapowiedzi, relacje, zdjęcia

wtorek, 10 grudzień 2019 11:02

Enter 4. Poznajemy myszkę

Napisał 

Dzisiejsze zajęcia upłynęły pod znakiem myszki. Nie poznawaliśmy zwierząt, nie robiliśmy też żadnych eksperymentów naukowych. Dziś poznaliśmy jeden z najważniejszych urządzeń peryferyjnych - myszkę komputerową.

Po co nam myszka komputerowa?

 

Najprościej rzecz ujmując mysz komputerowa jest nam potrzebne do pracy na komputerze. Za jej pomocą możliwa jest obsługa systemów i programów z graficznym interfejsem użytkownika [1, s. 136]. Dzięki myszce z łatwością możemy przemieszczać się po ekranie monitora i wybierać miejsce, w które chcemy zajrzeć. 

 

Jak pracować myszką?

 

W pracy z myszką komputerową ważne jest, by pamiętać o:

 

  • prawym i lewym przycisku, które służą do rozwijania opcji i potwierdzania wyboru. 

  • kółku, które umożliwia przesuwanie strony w górę i w dół.

  • zachowaniu spokoju, który jest niezbędny w precyzyjnym ustawieniu kursora na ekranie przed użyciem prawego lub lewego przycisku. 

 

Te trzy zasady pozwolą nam szybko i co najważniejsze skutecznie nauczyć się obsługiwać myszkę komputerową. Z pewnością podniesie to poziom pracy każdego użytkownika komputera. 

 

Lewy przycisk, prawy przycisk, którego powinienem użyć?

 

Wybór odpowiedniego przycisku jest kluczowy w pracy z myszka komputerową. To, który przycisk powinniśmy wybrać zależy od tego, co chcemy zrobić. Poniżej znajduje się lista czynności, które wykonamy każdym z przycisków. 

 

LEWY PRZYCISK MYSZY

  • potwierdzanie wyboru - po najechaniu kursorem myszy na ikonę, napis, który chcemy wybrać podświetli się on. W momencie, gdy naciśniemy lewy przycisk myszy nasz wybór zostanie potwierdzony. Plik otworzy się lub zostanie wprowadzona zmiana, którą wybraliśmy.

  • zaznaczenie obszaru - klikając w dowolne miejsce w pliku, programie, na ekranie lewym przyciskiem myszy, trzymając wciśnięty przycisk i przesuwając kursor zaznaczymy pewien obszar. Będzie on zaznaczony kolorem. Wszystkie pliki, foldery, programy znajdujące się wewnątrz zaznaczonego obszaru automatycznie zostaną zaznaczone.    

  • otwieranie pliku - klikając szybko dwukrotnie lewym przyciskiem myszy otworzymy plik. 

  • przenoszenie plików, folderów - najeżdżając kursorem myszy na dowolny plik lub folder możemy zaznaczyć go zaznaczyć. Zaznaczając go i trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy będziemy mogli przenieść ten plik w dowolne miejsce. 

 

PRAWY PRZYCISK MYSZY 

  • rozwijanie listy opcji - najeżdżając na dowolny plik i klikając na nim prawy przycisk myszy rozwinie się nam lista opcji, które możemy wykonać z danym obiektem. 

 

KÓŁKO

  • przesuwanie strony w górę i w dół - kółko przeważnie znajduje się pomiędzy lewym i prawym przyciskiem. Za jego pomocą możemy przesunąć stronę w dół lub wgórę. Opcja jest przydatna w przypadku, gdy treść danej strony nie mieści się na jednym ekranie. 

 

Po teoretycznym wprowadzeniu nastąpiła seria ćwiczeń. Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności przesuwania elementów, precyzyjnego klikania, korzystania z suwaka itp. Dzisiejsze zajęcia były pierwszymi, w których kursanci wcielili teorię w praktykę. Na następnych będziemy roztaczać coraz szersze kręgi w poznawaniu świata komputerów. Zapraszamy także do śledzenia poprzednich wpisów. 

Enter 1. Rusza nowy kurs komputerowy http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/646-rusza-nowy-klub-komputerowy

 

Enter 2. Czas zacząć zajęcia - rodzaje komputerów

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/647-enter-2-czas-zaczac-zajecia-rodzaje-komputerow

 

Enter 3. Co tam w środku gra? - budowa komputera

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/648-enter-3-co-tam-w-srodku-gra-budowa-komputera[1] Sławik M., Syjud J., Słownik informatyczny, Videograf II, Katowice, 2008

Czytany 603 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 grudzień 2019 11:24

Newsletter

Podając emaila wyrażasz zgodę na otrzymywania informacji drogą elektroniczną o nowościach książkowych, spotkaniach autorskich oraz wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Solcu Kujawskim, przy ul.23 Stycznia 9 oraz jej partnerom. Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, ich poprawienia, lub usunięcia.

 

Kto jest online

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.