Znamy już budowę komputera i potrafimy go włączyć. Wiemy też jak posługiwać się myszką. Przyszła więc pora na poznanie pulpitu

Czym jest ekran startowy?

Najprościej rzecz ujmując ekran startowy jest widokiem, który uzyskujemy po włączeniu komputera. Często ekranem startowym określany jest pulpit. Sam pulpit można porównać do naszego miejsca pracy – biurka.

Pulpit jak biurko

Porównanie pulpitu do biurka obrazuje nam jego podstawowe zadanie. Pracując przy biurku mamy porozkładane różne narzędzia (długopisy, nożyczki, kartki itp.), dokumenty (np. faktury, pisma, listy). Wszystko ma swoje miejsce i dobrze, gdy zawsze jest po ręką.

Nie inaczej jest w przypadku pulpitu. Z tą jednak różnicą, że pulpit stanowi nasze miejsce pracy na komputerze. Na pulpicie znajdują się najbardziej potrzebne pliki, foldery i programy, które służą nam do wykonywania zadań.

O pulpicie dla fachowców

Dopełnieniem informacji o pulpicie będzie jego definicja podana przez autorów Słownika informatycznego. I tak pulpit to “podstawowy obiekt graficznego interfejsu użytkownika (…), który jest obszarem roboczym dla uruchamianych w danym systemie programów czy otwieranych folderów.” [1, s. 179]. Odrobina fachowej wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodziła, aczkolwiek porównanie do biurka jest bardziej obrazowe i łatwiej je zapamiętać.

Z czego składa się pulpit?

Pulpit składa się z dwóch podstawowych obszarów. Pierwszy – większy (żółty) – nazywany jest właśnie pulpitem. Na nim znajdują się ikony programów, folderów, plików, które zostały na nim umieszczone. Drugi – mniejszy (zielony) – obszar to pasek zadań. Do paska zadań przypięte są programy z których najczęściej korzystamy.

Najważniejszy pasek na pulpicie – pasek zadań

Pasek zadań to jeden z najważniejszych obszarów pulpitu. Ułatwia on przełączanie się pomiędzy otwartymi programami. [2, s. 215] Zdecydowanie usprawnia to pracę na komputerze.

Po uruchomieniu programu lub otwarciu folderu, pliku na pasku zadań pojawia się jego ikona. Podświetlona ikona informuje nas o programie, który jest aktualnie używany. Inne włączone programy lub otwarte pliki również są w pewien sposób zaznaczone. Zależy to od ustawień osobistych.

Pasek zadań ma stanowić nasz przybornik. Ma ułatwiać nam pracę i szybkie odnajdywanie programów. Dlatego też możemy do niego przypiąć ikony tych programów, które najczęściej wykorzystujemy.

Sam pasek zadań również składa się z kilku obszarów. Możemy na nim wyróżnić przycisk menu start, obszar ikon programów i plików, pasek zadań, pasek języka, oraz obszar powiadomień.

Tyle obszarów. Który wybrać?

To, który obszar powinniśmy wybrać zależy od tego, co chcemy zrobić.

Przycisk startu – wykorzystywany przede wszystkim do wyszukiwania i otwierania programów, które są rzadko używane. Z poziomu menu (przycisku) startu zamykamy także komputer po skończonej pracy.

Obszar ikon paska zadań – w tym miejscu znajdują się ikony otwartych programów oraz ikony tych programów, które sami przypięliśmy do paska zadań. Są ona cały czas widoczne i zdecydowanie ułatwiają odnalezienie i otwarcie kluczowych programów.

Pasek języka – obszar, który umożliwia nam zmianę podstawowego języka na komputerze. Jest to obszar szczególnie ważny, gdy korzystamy z zagranicznego sprzętu, a chcemy np napisać tekst z polskimi znakami.

Pasek powiadomień  – obszar paska zadań, gdzie możemy uzyskać główne wiadomości (data, godzina, dostęp do Internetu, dźwięki, itp.). To miejsce, w którym możemy zmienić część ustawień.

Ciągłość naszych zajęć

Na koniec dzisiejszego wpisu krótka informacja pokazująca, że nasz projekt jest spójny, a kolejne zagadnienia i ćwiczenia pozwalają postawić kolejny krok w poznaniu komputera. Podczas ostatnich zajęć uczyliśmy się obsługi myszki. Ćwiczyliśmy pojedyncze i podwójne kliknięcia, lewym i prawym przyciskiem. To wszystko okazało się kluczowe podczas dzisiejszych zajęć, ponieważ to właśnie za pomocą myszki poruszamy się po pulpicie.

I tak w kilku słowach przedstawiliśmy to, co wita nas każdego razu, gdy włączamy komputer. Na następnych zajęciach czeka na nas kolejny stopień wtajemniczenia – system operacyjny. Śledźcie nasze wpisy i bądźcie na bieżąco z podstawową wiedzą komputerową.

 

Bibliografia

[1] Sławik M., Syjud J., Słownik informatyczny, Videograf II, Katowice, 2008

[2] Pfaffenberger B., Słownik terminów komputerowych, Prószyński i S-ka, Warszawa, 1999

 

Zapraszamy także do śledzenia poprzednich wpisów.

Enter 1. Rusza nowy kurs komputerowy

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/646-rusza-nowy-klub-komputerowy

Enter 2. Czas zacząć zajęcia – rodzaje komputerów

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/647-enter-2-czas-zaczac-zajecia-rodzaje-komputerow

Enter 3. Co tam w środku gra? – budowa komputera

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/648-enter-3-co-tam-w-srodku-gra-budowa-komputera

Enter 4. Poznajemy myszkę

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/649-enter-4-poznajemy-myszke

Enter 5. Ćwiczymy obsługę myszki

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/650-enter-5-cwiczymy-obsluge-myszki

Enter 6. Świąteczne życzenia

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/651-enter-6-swiateczny-czas-czyta-kazdy-z-nas