Praca na komputerze wymaga posiadania odpowiedniego programu. Nowy sprzęt bardzo często ma wbudowane kilka programów, które umożliwiają wykonanie podstawowych zadań.
O tym, czym jest program już pisaliśmy. Zainteresowanych odsyłamy do wpisu poświęconego oprogramowaniu (Enter 9. Sprawna praca na komputerze – oprogramowanie). Dzisiaj przedstawiamy kilka programów, które dostępne w systemie operacyjnym Windows za darmo.
Za darmo, ale czy gorzej?
Największą zaletą darmowych programów jest to, że nie trzeba za nie płacić. To, że są darmowe nie oznacza wcale, że są gorsze. Oczywiście mają zdecydowanie mniej funkcji i opcji związanych z edycją tekstu i jego formatowaniem. Za ich pomocą można jednak przygotować dokument, który będzie prawidłowo wykonany.
Płatne programy mają przeważnie więcej opcji i możliwości formatowania. Musimy je dokupić. Robimy to poprzez zakup samego programu lub przedłużeniu licencji na korzystanie z niego.
Formatowanie…, edycja…, co to takiego?
Formatowanie i edycja to dwa pojęcia odnoszące się praktycznie do tego samego działania. Polega ono na wprowadzaniu wszelkich zmian w dokumencie.
Edycja polega przede wszystkim na dodawaniu lub wycinaniu (usuwaniu) jakiś elementów dokumentu. Praktycznie każde otwarcie dokumentu jest związane z jego edycją.
Formatowanie dokumentu polega na wprowadzaniu zmian w jego “wyglądzie”. To właśnie dzięki formatowaniu możemy wyróżnić jakiś fragment tekstu pogrubiając go, pochylając, wyrównując go do prawej lub lewej strony i wiele innych opcji. Wiedza na temat formatowania jest bardzo ważna z praktycznego punktu widzenia. Dzięki niej możemy napisać np. podanie, w którym w prawym górnym rogu będzie znajdowała się miejscowość i data, poniżej dane adresata, a cały tekst będzie wyrównany do prawej i do lewej strony (wyjustowany).
Do czego wykorzystać poszczególne programy?
W pracy na komputerze najczęściej korzystamy z programów:
- tekstowych – służących do pisania i formatowania tekstu. Do darmowych programów tekstowych dostępnych w programie Windows należą: notatnik oraz WordPad. Najbardziej znanym płatnym programem tekstowym jest Microsoft Word.
- graficznych – służących do tworzenia obrazów oraz edycji zdjęć. W Windows’ie takim programem jest Paint.
- multimedialne – służą do oglądania filmów czy słuchania muzyki. W Windows’ie tę rolę pełni program Windows Media Player.
- przeglądarki internetowe – służą do przeglądania stron internetowych. W system Windows “wbudowana” jest przeglądarka Microsoft Edge. Częściej jednak wykorzystywane są przeglądarki Mozilla Firefox czy Google Chrome. Obie te przeglądarki są darmowe. Należy je jednak pobrać z Internetu.
Powyższe programy są tymi, z których najczęściej korzystamy. Musimy jednak pamiętać, że istnieje wiele programów płatnych i darmowych, z których możemy korzystać. Bardzo często możemy je pobrać z Internetu. Przy tej czynności należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
Zapraszamy także do śledzenia poprzednich wpisów.
Enter 1. Rusza nowy kurs komputerowy http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/646-rusza-nowy-klub-komputerowy
Enter 2. Czas zacząć zajęcia – rodzaje komputerów
Enter 3. Co tam w środku gra? – budowa komputera
Enter 4. Poznajemy myszkę
http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/649-enter-4-poznajemy-myszke
Enter 5. Ćwiczymy obsługę myszki
Enter 6. Świąteczne życzenia
Enter 7. Komputerowe biurko – słów kilka o pulpicie
Enter 8. System operacyjny – najważniejszy program na komputerze
Enter 9. Sprawna praca na komputerze – oprogramowanie
Enter 10. Mój komputer – personalizacja
Enter 11. Porządek na komputerze
http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/658-enter-11-porzadek-na-pulpicie