Wspominaliśmy już, że pulpit jest jakby biurkiem tylko, że na naszym komputerze. Każdy wie, że na biurku warto mieć porządek. W trakcie dzisiejszych zajęć uczyliśmy się, jak to zrobić?

Po co zachować porządek na komputerze?

Komputery zostały wynalezione po to, aby usprawnić naszą pracę. Po to, żebyśmy mogli szybciej wykonać powierzone nam zadania. Aby tego dokonać możemy tworzyć różnego rodzaju szablony, wzory, dokumenty. Pracując systematycznie nasze komputerowe biurko – pulpit w końcu się zapełni. Nie będziemy mieli miejsca na tworzenie nowych plików, powstanie nieład.

Chcąc zapobiegać bałaganowi musimy zadbać o porządek. Głównym jego celem jest możliwie szybkie znalezienie potrzebnych materiałów. Tak, jak w przypadku biurka. Wiele porozrzucanych kartek sprawia, że nauczenie się czegoś lub odnalezienie potrzebnego fragmentu zajmuje dużo więcej czasu.

Jak dbać o porządek?

Najłatwiejszą drogą do zachowania porządku na pulpicie jest świadome umieszczanie na nim plików. W przypadku dużej ilości np. zdjęć warto stworzyć dodatkowe foldery. Pozwolą one nie tylko na umieszczanie wielu dokumentów lub plików w jednym miejscu, ale także umożliwią szybkie ich odnalezienie.

Chcąc zachować porządek na pulpicie i dalej w obrębie poszczególnych folderów możemy tworzyć nowe foldery i nadawać im kolejne nazwy. Pamiętajmy jednak, że w jednej lokalizacji (np. na pulpicie) nie możemy mieć dwóch folderów lub plików tego samego programu, które miałyby tę sama nazwę.

Plik, folder, dokument co to właściwie jest?

Plik, folder, dokument, to często używane pojęcia w pracy na komputerze. Są one bardzo ważne w przypadku dbania o porządek na komputerze. Warto zatem dobrze je poznać, by swobodnie z nich korzystać.

“Plik (dokument) jest pojedynczym dokumentem utworzonym w dowolnym programie. Może to być dokument tekstowy, grafika czy utwór muzyczny. Pliki zapisywane są w różnych formatach, w zależności od programów, w których są tworzone.” [1, s. 47]

“Folder (katalog) logiczny obszar dysku zawierający pliki lub inne foldery.” [2, s. 101] Foldery można porównać z regałami w bibliotece. Na każdym znajdują się jakieś książki, które są poukładane według jakiegoś schematu. Przeważnie w przypadku folderów będą to pliki dotyczące jednego zagadnienia [3, s. 105].

Jak stworzyć plik?

Chcąc stworzyć plik musimy na początku zastanowić się, co to w ogóle ma być za plik. Jest to kluczowe, gdyż warunkuje to wybór programu, w którym będziemy pracować.

Samo stworzenie pliku jest bardzo proste i można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze możemy w dowolnym wolnym miejscu na pulpicie kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję utwórz nowy lub nowy. Następnie musimy wybrać rodzaj pliku, jaki chcemy utworzyć tzn. wybrać odpowiedni program. Po zatwierdzeniu wyboru lewym przyciskiem myszy na pulpicie pojawi się ikona naszego pliku.

Druga możliwość stworzenia pliku wiąże się z otwarciem konkretnego programu. Aby tego dokonać szukamy programu w menu start, na pasku zadań (tylko w sytuacji, gdy mamy przypięty program) lub wyszukujemy za pomocą lupki. Gdy znajdziemy interesujący nas program to go otwieramy. Po zakończonej pracy wybieramy z menu programu opcję zapisz lub zapisz jako i zapisujemy nasz plik. Nadajemy mu nazwę i wybieramy miejsce zapisania. Po kliknięciu OK lub zapisz nasz plik zostanie zapisany w wybranej lokalizacji, którą może być pulpit.

Jak stworzyć folder?

Tworzenie folderu jest bardzo podobne do tworzenia zwykłego pliku. Wystarczy w wolnym miejscu pulpity nacisnąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję nowy. Następnie lewym przyciskiem myszy zatwierdzamy wybór pola Folder. W ten sposób powstanie nowy folder.

Jak przenieść plik pomiędzy folderami?

Przenoszenie plików pomiędzy folderami odbywa się na zasadzie kopiowania lub wycinania i wklejania. Obie z wymienionych opcji są prawidłowe. W przypadku pierwszej – kopiowania konkretny plik zostaje zarówno w lokalizacji (folderze), z której kopiowaliśmy, jak i w lokalizacji do której kopiowaliśmy. W przypadku wycinania i wklejania wycinamy plik (lub folder) z lokalizacji pierwotnej i wklejamy go tam, gdzie chcemy, aby się znalazł. W tym przypadku w plik znajduje się tylko w ostatecznej lokalizacji (tam, gdzie go wkleiliśmy). W początkowej lokalizacji już go nie ma.

Aby skopiować lub wyciąć plik należy najechać na niego kursorem myszy i kliknąć prawym przyciskiem. Spośród opcji wybieramy Kopiuj lub Wytnij. W tym momencie do plik został przeniesiony do schowka. Chcąc go odzyskać musimy w folderze docelowym kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję wklej. Dotyczy to zarówno kopiowania, jak i wycinania. W ten sposób przenieśliśmy nasz plik do innego folderu.

Pamiętajmy, że porządek i właściwe rozmieszczenie plików i folderów bardzo ułatwi nam pracę na komputerze. Pomoże szybko odnaleźć potrzebne materiały. Dlatego warto zachować porządek nie tylko na pulpicie, ale także w każdej nowo utworzonej lokalizacji.

 

Bibliografia

[1] Wieprzkowicz D., Komputer i Internet dla seniorów, Samo sedno, Warszawa, 2011

[2] Sławik M., Syjud J., Słownik informatyczny, Videograf II, Katowice, 2008

[3] Jaronicki A., Komputer dla seniorów, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa – Bielsko Biała, 2011

 

 

Zapraszamy także do śledzenia poprzednich wpisów.

Enter 1. Rusza nowy kurs komputerowy

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/646-rusza-nowy-klub-komputerowy

 

Enter 2. Czas zacząć zajęcia – rodzaje komputerów

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/647-enter-2-czas-zaczac-zajecia-rodzaje-komputerow

 

Enter 3. Co tam w środku gra? – budowa komputera

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/648-enter-3-co-tam-w-srodku-gra-budowa-komputera

 

Enter 4. Poznajemy myszkę

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/649-enter-4-poznajemy-myszke

 

Enter 5. Ćwiczymy obsługę myszki

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/650-enter-5-cwiczymy-obsluge-myszki

 

Enter 6. Świąteczne życzenia

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/651-enter-6-swiateczny-czas-czyta-kazdy-z-nas

 

Enter 7. Komputerowe biurko – słów kilka o pulpicie

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/652-enter-7-komputerowe-biurko-slow-kilka-o-pulpicie

 

Enter 8. System operacyjny – najważniejszy program na komputerze

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/655-enter-8-system-operacyjny-najwazniejszy-program-na-komputerze

 

Enter 9. Sprawna praca na komputerze – oprogramowanie

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/656-enter-9-sprawna-praca-na-komputerze-oprogramowanie

 

Enter 10. Mój komputer – personalizacja

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/657-enter-10-moj-komputer-personalizacja