Komputer osobisty, jak sama nazwa wskazuje własność konkretnej osoby. Należy więc go ustawić w taki sposób, aby służył nam jak najlepiej. Właśnie to jest celem personalizacji.

Personalizacja krok 1. Tło pulpitu

Na personalizację komputera składa się wiele różnych ustawień. Jedne będą bardziej widoczne inne mniej.

Jedną z pierwszych zmian, jakie możemy wprowadzić na naszym komputerze jest zmiana tła pulpitu. Tłem pulpitu może być dowolny plik graficzny np. zdjęcie.  Aby ustawić takie zdjęcie na tło pulpitu wystarczy najechać na nie kursorem myszy i kliknąć prawym przyciskiem. Jedną z opcji z menu rozwijanego będzie opcja: Ustaw jako tło pulpitu. Najeżdżając myszką na tę opcję i zatwierdzając jej wybór lewym przyciskiem myszy zmienimy tło.

Wybierając jakiś obraz na tło pulpitu musimy pamiętać, żeby był on odpowiednio duży (był w odpowiedniej rozdzielczości). Zbyt mały obraz będzie znajdował się centralnie na pulpicie, a dookoła niego będzie czarne tło. Zbyt duży obraz może nie zmieścić się w całości na pulpicie i zostanie automatycznie przycięty.

Personalizacja krok 2. Porządek na pulpicie

Tylko od nas zależy, w jaki sposób będziemy mieli poukładane ikony na pulpicie. Najprostszą metodą zmiany położenia poszczególnych ikon na pulpicie jest ich przesunięcie. Aby tego dokonać musimy chwycić ikonę i przenieść ją w dowolne miejsce. Przydatna w tym miejscu będzie umiejętność ćwiczona podczas zajęć z obsługi myszki. Wystarczy kursorem myszy najechać na ikonę, którą chcemy przenieść, nacisnąć lewy przycisk myszy i trzymając go wciśniętego przesunąć ikonę w wybrane wcześniej miejsce.

Przy zmianie położenia ikon na pulpicie musimy uważać na foldery. Upuszczenie pliku nad folderem (przeważnie ikona w kształcie żółtej teczki) sprawi, że plik zostanie przeniesiony do tego folderu. Jego ikona zniknie więc z pulpitu.

Więcej na temat tworzenia folderów i przenoszenia plików na zajęciach poświęconych porządkowaniu komputera.

Gdzie znajduje się obszar personalizacji?

Obszar personalizacji znajduje się w panelu sterowania. Jak w wielu przypadkach pracy na komputerze można do niego dotrzeć na kilka sposobów. Poniżej przedstawimy 2. Naszym zdaniem są to najprostsze drogi.

Droga 1 Z panelu sterowania

Korzystając z lupki wpisujemy panel sterowania (lub po otwarcia menu start rozpoczynamy pisanie panel sterowania). Następnie klikając lewym przyciskiem myszy zatwierdzamy wybór panelu sterowania.

W otwartym oknie panelu sterowania wybieramy opcję wygląd i personalizacja. W tym momencie znajdujemy się w obszarze personalizacji ustawień komputera.

Droga 2. Z pulpitu

Do obszaru personalizacji możemy dostać się bezpośrednio z pulpitu. Wystarczy w dowolnym wolnym miejscu kliknąć prawym przyciskiem myszy. Z rozwiniętej listy wybrać Personalizuj. W tym momencie znajdziemy się w obszarze personalizacji.

Co mogę zmienić w obszarze personalizacji?

W obszarze personalizacji możemy dokonywać zmian w kilku segmentach. O tym, w którym segmencie pracujemy informuje nas zaznaczenie z lewej strony okna personalizacji.

Segment 1. Tło – możemy tam zmienić obraz, który będzie się wyświetlał na pulpicie. Wybieramy spośród opcji: obraz (dowolne zdjęcie), jednolity kolor (tło pulpitu stanowi jeden kolor), pokaza slajdów (kilka obrazów, które zmieniają się co jakiś czas).

w tym segmencie możemy także dopasować rozmieszczenie obrazu. Dla wybranego obrazu powinniśmy zastosować najbardziej odpowiednią opcję spośród: wypełnij, dopasuj, rozciągnij, kafelek, na środku, rozszerz.

Segment 2. Kolor – w tym miejscu wybieramy kolory naszych okien, paska zadań itp. Najlepszym sprawdzeniem zmian, jakie zachodzą jest przeklikanie poszczególnych opcji. Nic nie powinno się zepsuć, a wprowadzone zmiany łatwo będzie można odwrócić.

Segment 3. Ekran blokady – tutaj zmieniamy obraz, który pojawia się, kiedy zostaniemy wylogowani z naszego konta lub, który widzimy bezpośrednio po włączeniu komputera (przed logowaniem).

Segment 4. Kompozycje – ten segment pozwala nam ustawić m.in. kursor myszy i różne dźwięki.

Segment 5. Czcionki – jak sama nazwa wskazuje pozwala na zmianę kroju czcionek. Należy ostrożnie korzystać z tego segmentu, gdyż niektóre czcionki mogą nie mieć polskich znaków.

Segment 6. Start – w tym miejscu możemy zmienić ustawienia związane z obszarem menu start.

Segment 7. Pasek zadań – tutaj możemy dokonać zmian w ustawieniach paska zadań. Dokonywanie zmian jest bardzo proste i polega na przesunięciu kółeczka na wybraną opcję (włączone lub wyłączone).

Personalizacja krok 3. i najważniejszy… Konto użytkownika

Chcąc zachować własne ustawienia pulpitu i pozostałe opcje warto ustawić na komputerze własne konto. Pozwoli to nie tylko zachować ustawienia, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo.

Aby utworzyć nowe konto użytkownika należy wejść w obszar panelu sterowania. Tam wybrać opcję konta użytkowników. W tym miejscu możemy nie tylko zarządzać swoim kontem użytkownika np zmienić nazwę i hasło, ale także ustawić nowe konta dla innych użytkowników komputera.

Dla bezpieczeństwa tworzonych plików dobrze, by każda osoba korzystająca z komputera miała własne konto. W miejscach publicznych (biblioteki, kafejki internetowe itp. nie jest to możliwe. W tych miejscach przeważnie tworzone jest jedno konto dla gościa (użytkownika).

Podsumowanie

Jak widać z powyższego wpisu jest wiele obszarów, w których możemy dokonywać zmian. Nie bójmy się tego robić. W końcu komputer ma nam służyć. Warto, żeby oprócz bezawaryjnej pracy także dobrze wyglądał. Dotyczy to zarówno wyglądu zewnętrznego, jaki i pulpitu.

 

Zapraszamy także do śledzenia poprzednich wpisów.

Enter 1. Rusza nowy kurs komputerowy http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/646-rusza-nowy-klub-komputerowy

 

Enter 2. Czas zacząć zajęcia – rodzaje komputerów

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/647-enter-2-czas-zaczac-zajecia-rodzaje-komputerow

 

Enter 3. Co tam w środku gra? – budowa komputera

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/648-enter-3-co-tam-w-srodku-gra-budowa-komputera

 

Enter 4. Poznajemy myszkę

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/649-enter-4-poznajemy-myszke

 

Enter 5. Ćwiczymy obsługę myszki

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/650-enter-5-cwiczymy-obsluge-myszki

 

Enter 6. Świąteczne życzenia

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/651-enter-6-swiateczny-czas-czyta-kazdy-z-nas

 

Enter 7. Komputerowe biurko – słów kilka o pulpicie

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/652-enter-7-komputerowe-biurko-slow-kilka-o-pulpicie

 

Enter 8. System operacyjny – najważniejszy program na komputerze

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/655-enter-8-system-operacyjny-najwazniejszy-program-na-komputerze

 

Enter 9. Sprawna praca na komputerze – oprogramowanie

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/656-enter-9-sprawna-praca-na-komputerze-oprogramowanie