Dzień dobry tu biblioteka #historia – Rajd Odjazdowy Bibliotekarz

Kategoria: Z życia biblioteki

Biblioteka to nie tylko książki. Biblioteka to także ciekawe wydarzenia dla wszystkich. Rajd Odjazdowy Bibliotekarz jest jednym z nich.

W naszej bibliotece staramy się zapewniać Wam wiele różnych atrakcji. Oprócz oczywistego kierunku, jakim są książki i ciekawostki literackie pokazujemy także inne formy aktywnego spędzania czasu. Od kilku lat bierzemy czynny udział w akcji: Rajd Odjazdowy Bibliotekarz. 

 

Czym jest Odjazdowy Bibliotekarz

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolskie wydarzenie, które każdego roku gromadzi miłośników książek i aktywnego spędzania czasu. Uczestnicy wsiadają na rowery, by w trakcie rajdu poznać okolicę, w której mieszkają. 

Na szczeblu centralnym akcja koordynowana jest przez Fundację Normalne Miasto „Fenomen”. Lokalnie wydarzenie przygotowują bibliotekarze., którzy w ten sposób aktywnie promują czytelnictwo. 

Więcej o samej akcji przeczytacie na oficjalnej stronie internetowej Odjazdowego Bibliotekarza

 

Odjazdowy Bibliotekarz w Solcu Kujawskim

Kilkanaście osób ubranych w kurtki jedzie na rowerach.

Historia Rajdu Odjazdowy Bibliotekarz Solcu Kujawskim sięga 2014 roku. Wtedy to po raz pierwszy bibliotekarze oraz miłośnicy dwóch kółek wyjechali w trasę. Jak widać po strojach uczestników rajdu pogoda ich nie rozpieszczała. Chłód i wiatr nie odstraszył nas i naszych przyjaciół. Wspólnie udaliśmy się w kierunku Radiowego Centrum Nadawczego.

W kolejnych latach latach wspólnie z rajdowiczami byliśmy także w Przyłubiu, Rudach, Chrośnej i ponownie w Radiowym Centrum Nadawczym. 

Nie tylko rowery i książki

Na środku znajduje się pomarańczowa chorągiewka,. Po obu stronach znajdują się boule.
Grupa osób stoi na trawie. Przy nich stoją rowery

Głównym celem Rajdu Odjazdowego Bibliotekarza jest promocja literatury poprzez aktywność fizyczną. Jednak my wychodzimy poza te ramy i zawsze staramy się przygotować atrakcje dla uczestników. 

Przed każdym rajdem sięgamy więc do naszych zasobów i szukamy czegoś, czym możemy Was zaskoczyć. Czasami są to gry sportowo-rekreacyjne, innym razem rozrywki towarzyskie, jeszcze innym dawka wiedzy o regionie. 

Grupa osób siedzi przy stole. W tle dwie osoby w pomarańczowych koszulkach stoją przy tablicy.
Z przodu widać grupę osób stojących z rowerami. W tle budynek i wysoki maszt.

Współpraca w Odjazdowym Bibliotekarzu

Na poziomie lokalnym Rajd Odjazdowy Bibliotekarz organizowany jest przez biblioteki. Przygotowywana przez nas impreza nie odbyłaby się, gdy nie wsparcie naszych partnerów.

Na pierwszym miejscu musimy wymienić naszych przyjaciół z KTR Torpedo. To głównie dzięki nim każda edycja Odjazdowego Bibliotekarza jest wydarzeniem bezpiecznym. 

Każdego roku pani Ewa z KTR Torpedo włącza się także w wyznaczenie trasy. Dzięki niej na długo przed przejazdem wiemy, gdzie pojedziemy i że tras rajdu jest bezpieczna dla rowerzystów. 

Mówiąc o partnerach nie możemy zapomnieć także o naszych przyjaciołach z Muzeum Solca im. Księcia Przemysła.

Na pierwszym planie stoi osoba w żółtej kamizelce, za nią inni ludzie przejeżdżają rowerami przez ulicę.

Dzięki współpracy z Muzeum, a zwłaszcza z panem Łukaszem rajd zyskuje nową wartość. To właśnie on okrasza każdą wycieczką licznymi ciekawostkami historycznymi. 

Odjazdowy bibliotekarz jest imprezą znaną w środowisku lokalnym. Dzięki tej popularności otrzymujemy także wsparcie od lokalnych firm.

Odjazdowy bibliotekarz 2021

Po rocznej przerwie związanej z pandemią Rajd Odjazdowy Bibliotekarz wraca na mapę rowerowych wydarzeń Solca Kujawskiego. Zachęcamy wszystkich do udziału w rajdzie. Odbędzie się on już 3 lipca. Startujemy o godzinie 10:00. Więcej szczegółów o tegorocznej edycji przeczytacie w tym artykule