Łamigłówki i gry logiczne po raz kolejny zagościły w murach biblioteki. Tym razem w ramach akcji BOOM 2 na komiksy i gry planszowe w bibliotece. Ta inicjatywa jest współtworzona przez Story House Egmont Sp. z o. o. oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Jedna ze 100 bibliotek
Akcja BOOM 2 skierowana była przede wszystkim do bibliotek. Nie oznacza to jednak, że wszyscy wzięli w niej udział. Nasza biblioteka była jedną ze 100 bibliotek w całej Polsce, które wzięły udział w akcji. Dzięki temu nie tylko zaznaczyliśmy swoją obecność na bibliotecznej mapie Polski, ale także pokazaliśmy. że gry planszowe są stałym elementem soleckiej przestrzeni bibliotecznej.
Nie tylko gry i komiksy
Udział w akcji wiązał się dla nas z przeprowadzeniem zajęć bibliotecznych dla grupy uczniów w wieku 7-12 lat. W ramach zajęć musiały zostać zaprezentowane gry logiczne. Był to jeden z obszarów.
Głównym celem zajęć w ramach akcji BOOM 2 było poznawanie mózgu, zasad jego działania, rozwijanie umiejętności logicznego i krytycznego myślenia, pracy w grupie. Uczestnicy zajęć obejrzeli także przygotowaną przez organizatorów animację na temat pracy mózgu. Dla tych, którzy nie mogli być z nami prezentujemy link do tego nagrania.
BOOM i zagadka Ubongo rozwiązana
Na koniec mamy dla Was jeszcze jedna ciekawostkę. Jedną z gier, które można było poznać podczas zajęć była gra Ubongo. Jest to świetna gra logiczna, w której należy dopasować kształty do wyznaczonych pół. W tę grę można grać godzinami i z pewnością zawsze będzie przynosiła taką samą radość.
Od jakiegoś czasu zastanawialiśmy się, co może oznaczać nazwa Ubongo. Nazwa ta jest trochę dziwna jak na nasze polskie warunki. W ramach akcji BOOM 2 na komiksy i gry planszowe w bibliotece znaleźliśmy rozwiązanie zagadki nazwy tej gry.
Nazwa Ubongo pochodzi pochodzi z języka suahili (język używany przez plemiona zamieszkujące Środkową Afrykę). W tym języku słowo Ubongo oznacza mózg. Doskonale więc pasuje do głównego celu gry, którym jest rozwój mózgu.