Kolejne doświadczenie w Laboratorium Profesorka Nerwosolka. Tym razem biblioteczny smok.

Krótki wstęp

W bajce o smoku wawelskim pojawia się postać smoka. Siał on postrach nad grodem króla Kraka. Wielu rycerzy próbowało go pokonać. Udało się to dopiero szewczykowi, który podstępem, a w zasadzie owieczką wypchaną siarką, pokonał potwora.

Nasz biblioteczny smok nie będzie taki groźny. Sami się o tym przekonacie. Zobaczycie też, jak smok lata i zieje ogniem.

Doświadczenie jest trochę niebezpieczne, ale wykonując je z osobą dorosłą i według naszych wskazówek z pewnością nic wam się nie stanie.

Co potrzebuję do zrobienia bibliotecznego smoka?

Aby wykonać bibliotecznego smoka potrzebujesz:

Dzbanek z wodą – zwykłą woda z kranu będzie potrzebna do wykonania magicznej mikstury, z której powstanie smok.

Mały słoik – w nim wykonamy miksturę, z której powstanie smok. Dobrze, gdy to naczynie będzie zwężało się ku wylotowi. Wtedy nasz smok będzie bardziej smukły. Naczynie to powinno być szklane, żeby nie stopiło się pod wpływem ciepła.

Płyn do naczyń – 5-10 ml płynu do naczyń. Im większy będzie słoik, w którym będziemy robić miksturę, z której powstanie smok, tym więcej płynu możemy wlać.

Słomka – będzie potrzebna, żeby wodór z balona przemieścić do naczynia z wodą i płynem.

Zapalniczka – będzie potrzebna, żeby pokazać, jak nasz smok zieje ogniem.

Balon z wodorem – w doświadczeniu będziemy potrzebować trochę wodoru. Najlepiej złapać go do balona. Jak zrobić wodór opowiemy w kolejnym odcinku. Uważaj, bo wodór jest silnie wybuchowym gazem. Nie zbliżaj go do źródła ognia.

Co muszę zrobić?

Tylko 4 kroki dzielą ciebie, żeby biblioteczny smok odleciał. Ostatni 5 krok sprawi, że smok zazieje ogniem.

Krok 1

Do małego słoika wlewamy płyn do naczyń (5 ml). Jeżeli będziecie mieć większe naczynie możecie dolać odrobinę więcej płynu. Nie przesadzajmy jednak z płynem, Wystarczy tylko troszkę, by doświadczenie się udało.

Krok 2

Do słoika z płynem dolej wody (ok. 20 ml). Następnie dobrze wymieszaj. W tym momencie powstała magiczna mikstura. Sprawi ona nie tylko, że powstanie biblioteczny smok. Dzięki niej również doskonale umyjesz naczynia.

Krok 3

Trzeci krok jest najtrudniejszy i wymaga wprawy. Na początku możesz poćwiczyć na balonie wypełnionym powietrzem. Po prostu nadmuchaj balon i ćwicz.

Zadanie polega na włożeniu słomki do balona. Należy to zrobić przez wlot w taki sposób, żeby nie wyleciał cały gaz. Słomka nadaje się do tego doskonale, ponieważ, gdy ją ściśniesz, to nie ucieknie przez nią gaz.

Drugi koniec słomki umieść w słoiku z wodą i płynem. Powoli wypuszczaj gaz z balona przez słomkę. Zauważ, że w słoiku pojawiają się bąble (podobne do baniek mydlanych).

Krok 4

Przerwij wypuszczanie gazu, gdy bąble znajdą się poza słoikiem. Wtedy przejedź słomką po górnej krawędzi słoika. Bąble znajdujące się poza słoikiem powinny oderwać się od tych w słoiku, a nasz smok powinien odlecieć.

Krok 5

Ponownie włóż słomkę połączoną z balonem do słoika z wodą i płynem. Wpuść trochę wodoru do słoika. Niech trochę bąbli wystaje nad słoik. Tym razem poproś o pomoc osobę dorosłą. Odsuń się na bezpieczną odległość (ok. 1m) i obserwuj, co się stanie.

Osoba dorosła musi zapalić zapalniczkę i zbliżyć ją do bąbli. Obserwuj dokładnie a zobaczysz, jak smok zieje ogniem.

Co się stało?

W balonie znajdował się gaz – wodór. Jest on lżejszy od powietrza, dlatego nasz biblioteczny smok odleciał, gdy odłączyliśmy go od pozostałych bąbli.

Wodór jest też gazem silnie wybuchowym. Po zbliżeniu zapalniczki spalił się w mgnieniu oka. Właśnie dlatego musicie zachować szczególną ostrożność wykonując to doświadczenie. I oczywiście poprosić o pomoc osobę dorosłą.

Zasady bezpieczeństwa

W doświadczeniu pojawia się ogień. Poproś osobę dorosłą o pomoc w jego przeprowadzeniu. Unikaj niebezpieczeństwa związanego z pożarem.

Smok powstaje z wodoru. Jest to silnie wybuchowy gaz, dlatego zachowajcie szczególną ostrożność i nie zbliżajcie go do źródła ognia.

Podsumowanie

Mimo, iż nasz biblioteczny smok nie jest tak groźny, jak smok wawelski to i tak musimy się z nim obchodzić ostrożnie. Pamiętaj, żeby wykonać doświadczenie tylko pod opieką i nadzorem osoby dorosłej.

Sam zobacz, jak nam udało się bezpiecznie wykonać to doświadczenie (poniższy link otwiera się w nowej karcie):

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #2 – Biblioteczny smok

W kolejnym odcinku pokażemy, jak stworzyć wodór – gaz, który znajdował się w balonie. Zapraszamy do oglądania.

Sprawdź też inne doświadczenia wykonane w Laboratorium Profesorka Nerwosolka.