Uczestnicy naszego kursu potrafią już włączyć komputer oraz obsługiwać myszkę. Pora by dowiedzieli się co sprawia, że po włączeniu komputera nie widzimy czarnego ekranu tylko coś się nam pojawia?
Co to jest system operacyjny?
W Słowniku terminów komputerowych pod hasłem system operacyjny czytamy, że jest to “nadrzędny program nadzorujący wykonywanie wewnętrznych funkcji komputera np przyjmowania znaków z klawiatury” [1, s. 305].
Po co mi system operacyjny?
System operacyjny jest niezbędnym oprogramowaniem. Pozwala bowiem na instalowanie innych programów i pracę na nich. Jest odpowiedzialny za zarządzanie pamięcią operacyjną i nadzorowanie pracy uruchomionych programów [2, s. 210]. Widzimy więc, że system operacyjny jest bardzo ważny i warto wiedzieć o nim coś więcej.
Czy każdy komputer ma system operacyjny?
Każdy działający komputer musi posiadać system operacyjny. Bez niego po włączeniu pojawi się tylko czarny ekran, na którym będzie widoczny jedynie kursor [3, s. 16].
Kupując jednak komputer możemy wybrać model bez systemu operacyjnego. W takim przypadku oczywiście zapłacimy mniej za sam komputer, ale będziemy musieli dodatkowo dokupić system operacyjny. W konsekwencji zapłacimy więcej za cały komplet. Dokupienie systemu operacyjnego oddzielnie sprawi też, że będziemy musieli samodzielnie go zainstalować. Dla osób rozpoczynających przygodę z komputerem może to stanowić dodatkowy problem.
Jaki system operacyjny wybrać?
Większość nowych komputerów wyposażonych jest w system operacyjny Windows 10. Jest to system płatny.
Możemy także skorzystać z darmowego systemu operacyjnego – Linuksa. Jest on alternatywą dla systemu Windows. Nie jest jednak tak bardzo rozpowszechniony i początkujący użytkownicy komputerów mogą mieć problemy z jego obsługą, zwłaszcza na etapie instalowania [4, s. 37].
Decyzja o wyborze systemu operacyjnego powinna być indywidualna dla każdego użytkownika. Ze względu na popularność systemu Windows warto rozważyć jego zakup. Może to ułatwić nam późniejszą pracę np. z instalowaniem innych programów, które nie zawsze muszą być dostosowane pod system Linuks.
Bibliografia
[1] Pfaffenberger B., Słownik terminów komputerowych, Prószyński i S-ka, Warszawa, 1999
[2] Sławik M., Syjud J., Słownik informatyczny, Videograf II, Katowice, 2008
[3] Wieprzkowicz D., Komputer i Internet dla seniora, Samo sedno, Warszawa, 2011
[4] Jaronicki A., Komputer dla seniorów, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa-Bielsko Biała, 2011
Zapraszamy także do śledzenia poprzednich wpisów.
Enter 1. Rusza nowy kurs komputerowy
http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/646-rusza-nowy-klub-komputerowy
Enter 2. Czas zacząć zajęcia – rodzaje komputerów
Enter 3. Co tam w środku gra? – budowa komputera
Enter 4. Poznajemy myszkę
http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/649-enter-4-poznajemy-myszke
Enter 5. Ćwiczymy obsługę myszki
Enter 6. Świąteczne życzenia
Enter 7. Komputerowe biurko – słów kilka o pulpicie