Pierwszym wykładem w tym roku kalendarzowym w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku był wykład pt. „Tajemnica generała Grota-Roweckiego wygłoszony przez prof. WSG dr Marka Chamota

Wielki bohater

Generał Stefan Rowecki ps. Grot bez wątpienia był jedną z najważniejszych postaci w historii Polski. Zwłaszcza tej związanej z XX wiekiem i II Wojną Światową. To właśnie on był twórcą Armii Krajowej i jej dowódcą. 

Współtworzenie tak ważnej organizacji w czasie wojny nie było łatwym i przede wszystkim bezpiecznym działaniem. Pomimo realnej groźby utraty życia wśród Polaków były osoby, takie jak bohater dzisiejszego wykładu, które na pierwszym planie stawiały dobro ojczyzny, a nadrzędną wartością dla nich był honor i walka o wolność. 

 

Ogrom ciekawostek

Przedstawiony przez prof. WSG dr Marka Chamota temat nie był tylko zlepkiem historycznych faktów. Przede wszystkim była to ciekawa opowieść pełna ciekawostek. Dzięki temu ponad godzinny wykład minął w mgnieniu oka. Studenci z zapartym tchem wsłuchiwali się nie tylko w historie o samym Grocie Roweckim, ale także o jego towarzyszach, którzy w części okazali się także zdrajcami. 

 

Soleccy studenci UTW.

Scenariusz na film

Historia Stefana Grota Roweckiego to gotowy scenariusz na film. Może kiedyś ktoś pokusi się o nagranie filmu, który z miejsca może stać się kinowym sukcesem. Zwłaszcza, że historie osadzone w czasach II Wojny Światowej cieszą się w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem. Warto tu chociażby wspomnieć film Kurier, który był ekranizacją historii o Janie Nowaku Jeziorańskim.

Zbieg okoliczności

Temat dzisiejszego wykładu idealnie wpisał się w miejsce, w którym się odbywał. Dzięki uprzejmości Soleckiego Centrum Kultury wszyscy słuchacze soleckiej filii UTW WSG mogli wysłuchać bardzo ciekawego wykładu. Tak się złożyło, że budynek Soleckiego Centrum Kultury znajduje się przy ulicy Generała Stefana Roweckiego-Grota.