Po wielu perypetiach związanych z wykładem w końcu udało się wysłuchać prelekcji dr n. med. Piotra Czynsza. Po raz kolejny była to nie tylko uczta intelektualna, ale także okazja do znakomitej rozrywki. Wszak pan doktor w znakomity sposób łączy poczucie humoru z naukową wiedzą medyczną.
Dziś szczególna uwaga została zwrócona na zagadnienie aktywności fizycznej osób starszych. O jej zaletach nie musimy chyba nikogo przekonywać. Konieczność jej podejmowania jest też sprawą oczywistą dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Dzisiejszy prelegent przedstawił także wiele cennych wskazówek, które pozwolą bezpiecznie podejmować różnorodne aktywności. Wśród najcenniejszych rad są następujące:
- Nie przesadzajmy z intensywnością ćwiczeń fizycznych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie chwili przerwy na ćwiczenia rozluźniające lub oddechowe niż zbytnie przemęczanie się.
- Doskonałym początkiem na wprowadzanie elementów ruchowych do życia osób starszych (młodszych również) są ćwiczenia o charakterze submaksymalnym, czyli takie, na które człowiek może sobie pozwolić i nie są dla niego zbyt obciążające. To dokładnie tak, jak podczas naszych spacerów po zdrowie.
- Kluczowe w początkowej fazie stosowania ćwiczeń jest dobranie odpowiedniej intensywności i czasu trwania ćwiczeń. Wraz ze wzrostem sprawności będziemy zwiększać intensywność ćwiczeń lub ich czas, a najlepiej oba parametry.
- Dobrym sprawdzianem pozwalającym ustalić odpowiednia intensywność ćwiczeń jest test rozmowy. Polega on na prowadzeniu rozmowy w trakcie uprawiania aktywności. Jeżeli osoba ćwicząca jest w stanie prowadzić rozmowę podczas aktywności to oznacza, że aktywność nie jest zbyt intensywna.
- Najważniejszą zasadę zostawiam na koniec. Podejmując aktywność fizyczną w wieku starszym warto skonsultować się z lekarzem i poprosić o radę, które ćwiczenie będą dla nas odpowiednie. W ich doborze należy bowiem pamiętać o swoich schorzeniach i dolegliwościach, a także mieć na uwadze zażywane leki. I pamiętajcie także, aby rozpoczynać aktywność fizyczną najwcześniej dwie godziny po posiłku.