Sprawdź, w jaki sposób możesz zapłacić za wszystko, co mieści się w tytułowych skrzyniach.

Gotówka czy karta? To jedno z najczęstszych pytań, jakie można usłyszeć przy sklepowej kasie. Obecnie są to najbardziej podstawowe formy płatności. Stanowią one jednak tylko część spośród możliwości, jakie mają konsumenci.

Każdy to ma?

Z danych Narodowego Banku Polskiego na koniec III kwartału 2018 r. Polacy posiadali ponad 40.400.000 kart płatniczych.  Oznacza to, że statystycznie każdy z nas posiada przynajmniej jedną taką kartę w swoim portfelu.

Jest wiele rodzajów kart płatniczych. Wśród naszych rodaków najpopularniejsze są karty debetowe i kredytowe.

Debetowa,  kredytowa, czy jakaś inna? Którą kartę wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wszystkie rodzaje kart mają swoje plusy i minusy.

Karta debetowa  to narzędzie, które jest powiązane z rachunkiem bankowym. Pozwala korzystać ze środków zgromadzonych na koncie. Dzięki niej nie wydasz więcej niż posiadasz.

Karta kredytowa nie musi być powiązana z rachunkiem bankowym jej posiadacza. Dzięki niej można skorzystać z dodatkowych pieniędzy, które są pożyczone od banku. Ten rodzaj kart posiada określony limit, który po wydaniu należy zwrócić w określonym w umowie czasie. Jeżeli nie uda się nam to w terminie bank naliczy odsetki od zadłużenia.

Karty przedpłacone to rodzaj kart, z których możemy korzystać dopiero po ich zasileniu. Procedura jest zbliżona do procedury zasilania konta w telefonie.

Karty wirtualne umożliwiają płacenie w Internecie. Takie karty nie posiadają formy materialnej. Są jedynie numerem, który wpisujemy w odpowiednie miejsce.

Co zamiast karty?

Karty kredytowe i debetowe to najpopularniejsze narzędzia transakcji bezgotówkowych. Obecnie coraz częściej płacimy telefonem. Przy pomocy smartphone możemy korzystać z:

  • BLIKA czyli systemu, który umożliwia płacenie w sklepach stacjonarnych i internetowych, pobieranie pieniędzy z bankomatu oraz wykonywanie przelewów. BLIK jest udostępniany przez banki i to banki. Aby móc z niego korzystać należy pobrać aplikację mobilną banku, w którym posiadamy konto. Do autoryzacji transakcji wykonanej przy użyciu BLIKA może być potrzebny numer PIN.
  • Google Pay, Apple Pay to systemy stworzone przez prywatne firmy. Możemy z nich korzystać przy pomocy smartphona lub innego urządzenia mobilnego. Nie są powiązane z kontem bankowym. Podanie danych karty płatniczej pozwala swobodnie z nich korzystać.
  • Szereg innych usług pozwala na dokonywanie płatności bezgotówkowych. Dla polskich klientów dostępne są następujące usługi:  PayPal, Visa Ceckout, Masterpass, PayU, Sky Cash, mPay.

Jak widać jest wiele możliwości płacenia bez użycia gotówki. Do nas należy wybór. Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze kierować się nie tylko wygodą, ale przede wszystkim bezpieczeństwem i naszymi potrzebami.

Pamiętając o tym wszystkim bez problemu dokonamy zapłaty zarówno w Internecie, jak i w świecie realnym. Tytułowe kufry, skrzynie i paki będziemy mogli zabrać ze sobą wysiadając z pociągu.