Pociąg do Nowej Wiedzy dojechał do stacji końcowej. W oddali widać, że tory prowadzą dalej. Napędzany chęcią zdobycia nowych wiadomości pociąg ruszył w dalszą drogę.
Wczoraj oficjalnie zakończyliśmy realizację projektu o finansach w bibliotece… edycja 6. Były podziękowania, dyplomy i drobne upominki.
Dzisiaj już pierwsza z niespodzianek. Webinarium poświęcone nieautoryzowanym transakcjom. Pani Paulina Krakowska z biura Rzecznika Finansowego wprowadziła nas w temat.
Nieautoryzowane transakcje – co to takiego?
Najkrócej mówiąc nieautoryzowane transakcje to transakcje, na które właściciel środków nie wyraził zgody. Najczęściej są one związane z cyberprzemocą i sytuacją, gdy ktoś włamie się na nasze konto.
Jak uchronić się przed nieautoryzowanymi transakcjami?
Nie ma stuprocentowej pewności, że nigdy nie staniemy się ofiarą przestępstwa kradzieży naszych środków z konta bankowego. Możemy podjąć działania, by ograniczyć ryzyko.
Rada 1. Zawsze stosuj legalne oprogramowanie
Korzystając z konta internetowego pamiętajmy, by zawsze logować się z bezpiecznych urządzeń. Dotyczy to zarówno komputera, jak i telefonu czy tabletu. Pisząc o bezpiecznym sprzęcie mamy na myśli taki, który przede wszystkim posiada legalne oprogramowanie, które dodatkowo jest aktualizowane. Starsze oprogramowanie posiada więcej luk i niedociągnięć, przez które nasz sprzęt może zostać zainfekowany, a poufne dane zostać wykradzione.
Rada 2. Stosuj oprogramowanie antywirusowe
Oprogramowanie antywirusowe zdecydowanie ogranicza możliwość włamania się na nasz komputer. Przechwytując wirusy i inne zagrożenia chroni nasz sprzęt przed zainfekowaniem. Pamiętajmy, że zagrożenie czyha także w naszych telefonach. Pamiętajmy, by również na nich mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe.
Rada 3. Regularnie zmieniaj hasła
Nawet najsilniejsze hasło używane przez dłuższy czas staje się niebezpieczne. Warto dokonywać modyfikacji haseł. Nie ma określonych zasad, jak często należy zmieniać hasło. Rozsądnym postępowaniem byłoby dokonywanie zmian raz w miesiącu. Pamiętaj, by nigdy nie używać jednego hasła do wielu kont.
Rada 4. Sprawdzajmy treść SMS-ów autoryzacyjnych
Coraz częściej zagrożenie czai się w naszym telefonie. Z góry zakładamy, że SMS-y, które stanowią potwierdzenie transakcji są bezpieczne. Tymczasem w wiadomościach mogą pojawiać się błędy. Chcąc uniknąć przesłania pieniędzy na niewłaściwe konto sprawdzajmy treść SMS-ów z informacjami, które pojawiają się nam na ekranie komputera. Nigdy nie kopiujmy numerów konta (zarówno swojego jak i kontrahenta).
Zostałem okradziony! Co mam zrobić
Pomimo stosowania zasad bezpieczeństwa możemy zostać okradzeni. Warto wiedzieć, co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji. Choć nie będzie to łatwe, to zachowajmy spokój. Następnie wykonajmy poniższe kroki:
Krok 1. Zgłośmy zaistniałą sytuację do banku.
Krok 2. Zgłośmy sytuację na stronie www.incydent.cert.pl
Krok 3. Zgłośmy sytuację na policję.
Wykonanie tych 3 kroków będzie potwierdzeniem, naszej inicjatywy zmierzającej do rozwiązanie sprawy.
Warto także zapoznać się z Ustawą o usługach płatniczych. Znajdują się tam ważne zapisy, które ułatwią nam dochodzenie swoich praw. Jednocześnie sprawią, że przedstawiciele banku będą na nas patrzeć, jak na świadomych klientów.
Webinarium zostało przygotowane w ramach projektu O finansach w bibliotece… edycja 6
Projekt” O finansach… w bibliotece – 6. Edycja jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.