Tak postawione pytanie było tematem kolejnego wykładu Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy filii w Solcu Kujawskim. Tym razem naszą filię odwiedził dr inż. Jacek Cieściński.

To dopiero początek

Wykład, który przygotował dla słuchaczy pan prowadzący jest pierwszym z cyklu wykładów, w których na pierwszy plan wysunięty został temat wody. Nieczęsto o niej mówimy, a tymczasem jest to jeden z najważniejszych składników w naszym życiu. To właśnie woda jako podstawowy element życia poszukiwana jest na innych planetach, a jej odnalezienie daje nadzieję na odkrycie organizmów żywych.

Czysta woda – wcale nie taka dobra

Woda jest niezbędna do życia. Co więcej dla nas ludzi ważne jest, aby woda była czysta, ponieważ tylko taka nadaje się do spożycia. Czysta z chemicznego punktu widzenia woda wcale nie jest dobra dla ludzi. Wręcz przeciwnie najlepsza jest taka woda, która jest w pewnym stopniu zanieczyszczona. Chodzi w tym miejscu o „dobre” zanieczyszczenia, czyli np. aniony i kationy różnych pierwiastków. W głównej mierze to właśnie po nie jeździmy do górskich uzdrowisk, by napić się bogatej w minerały wody źródlanej.

Tylko 1%

Zasoby wody na Ziemi są ogromne. Jednak zaledwie 1% z całego rezerwuaru wody jest wodą użyteczną dla ludzi. Dlatego tak ważnym aspektem jest świadome i racjonalne korzystanie z zasobów. Szybko bowiem może okazać się, że woda zdatna do wykorzystanie się nam skończy.

Jak wygląda cykl hydrologiczny?

Cykl hydrologiczny to globalny obieg wody w biosferze. Składa się on z kilku etapów. Parowanie wody z oceanu. Nikogo nie dziwi, że padające na wodę promienie słoneczne powodują jej parowanie. Następnie powstające nad oceanem chmury przesuwają się nad ląd. Tam następuje kondensacja, a zaraz po niej opad. Padający deszcz wsiąka w ziemię i dostaje się do wód podziemnych.

W tej całej układance jest jeden bardzo ważny czynnik. To dzięki niemu chmury przemieszczają się znad oceanu nad ląd. Tym czynnikiem jest wiatr.