20.11.2019 to ważna data w naszej bibliotece. Dziś rozpoczyna swoją działalność Klub Umiejętności Komputerowych Enter.

Klub Umiejętności Komputerowych Enter to nowa inicjatywa. Sama idea jego organizacji nie jest jednak nowa. Klub powstał na bazie dotychczasowego Komputerowego Klubu Seniora. Nowa nazwa związana jest z poszerzeniem grupy docelowej, do której kierujemy nasze działania. W ramach Komputerowego Klubu Seniora skupiliśmy się przede wszystkim na seniorach.

Dla kogo Enter?

Klub Umiejętności Komputerowych Enter kierowany jest do wszystkich osób dorosłych, które chcą nauczyć się podstawowej obsługi komputera. Obserwacja użytkowników bibliotecznej pracowni komputerowej, a także analiza problemów, z jakim zwracają się do nas mieszkańcy miasta pozwoliła wyciągnąć nowe wnioski. W naszej lokalnej społeczności nadal są osoby dorosłe, które nie zawsze potrafią sobie poradzić z obsługą komputera. To właśnie dla nich przygotowaliśmy Klub Umiejętności Komputerowych Enter.

Czego nauczę się w ramach Klubu?

Klub Umiejętności Komputerowych Enter to cykl 20 zajęć prowadzonych przez pracowników Biblioteki Publicznej. Kurs powstał w oparciu o doświadczenie zebrane podczas zajęć Komputerowego Klubu Seniora oraz projektu Klik w kulturę. Odzwierciedla podstawowe umiejętności, które są niezbędne do rozpoczęcia pracy z komputerem, efektywnego i świadomego korzystania zarówno z komputera, jak i z Internetu.

Poniżej przedstawiamy tematykę zajęć realizowanych w ramach Klubu Umiejętności Komputerowych Enter:

 1. Rodzaje komputerów.
 2. Budowa komputera.
 3. Do czego potrzebna jest myszka?
 4. Ekran startowy.
 5. System operacyjny.
 6. Oprogramowanie.
 7. Personalizacja komputera.
 8. Porządek na komputerze (pliki, foldery, dyski).
 9. Programy w Windows’ie.
 10. Klawiatura i jej zastosowanie.
 11. Tworzymy dokumenty tekstowe – program WordPad.
 12. Tworzymy proste grafiki – program Paint.
 13. Wstęp do Internetu – dostawcy Internetu.
 14. Bezpieczeństwo w Internecie.
 15. Zakładanie poczty elektronicznej.
 16. Obsługa poczty elektronicznej.
 17. Przeglądarki i wyszukiwarki internetowe.

Zaproponowana tematyka nie jest zamkniętym zestawem. Jesteśmy otwarci na propozycje uczestników zajęć. W końcu to dla nich jest Klub i to oni mają czerpać z niego największe korzyści.

Zapraszamy wszystkich do śledzenie naszej strony internetowej i bibliotecznego facebook’a. Tam będziemy umieszczać relacje z poszczególnych zajęć.