10 października po raz jedenasty słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy filii w Solcu Kujawskim wzięli udział w Inauguracji Roku Akademickiego.
Punktualnie o godzinie 11.00 rozbrzmiały pierwsze takty pieśni wszystkich studentów Gaudeamus igitur zaśpiewanej przez pana Krzysztofa Filasińskiego. Następnie pani dyrektor Biblioteki Publicznej powitała wszystkich studentów i gości, a pan prof. WSG dr Marek Chamot, rektor Wyższej Szkoły Gospodarki oficjalnie otworzył rok akademicki.
Przyjęcie nowych studentów
Solecka brać uniwersytecka jest jedną z największych w regionie. Ciągle jesteśmy otwarci na nowych słuchaczy, czego dowodem jest kolejne blisko 20 osób, które zasiliło nasze szeregi. Obecnie solecka grupa studentów liczy 138 osób.
Nowi słuchacze z łożyli uroczystą przysięgę, a z rąk Rektora WSG prof. WSG dr Marka Chamota i pani Burmistrz Solca Kujawskiego Teresy Substyk otrzymali indeksy, do których będą zbierać podpisy wykładowców.
Wykład inauguracyjny – straty kultury polskiej od X do XX wieku
W tym roku akademicki pierwszy wykład poświęcony był historii. W dużym skrócie, aczkolwiek z pewnymi szczegółami, poznaliśmy straty kultury polskiej, jakie miały miejsce począwszy od X wieku.
W trakcie wykładu pojawiło się wiele ciekawych informacji, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Państwo Polskie mogło upaść zanim jeszcze dobrze się rozwinęło. Otóż w 1038 r. na młodą wciąż Polskę najechał książę czeski Brzetysław. Jego wojska splądrowały duże tereny naszego kraju. Niszcząc na swojej drodze prawie wszystko, a co cenniejsze dobra zabierając ze sobą do Czech.
Następnie wieki również nie były zbyt optymistyczne. Spory wewnętrzne, najazdy państw ościennych, potop szwedzki, rozbiory, wszystko to były okazje, przy których niestety dorobek kulturowy Polski ulegał skurczeniu.
Ten pesymistyczny obraz został podsumowany optymistycznym zdaniem (patrząc przez pryzmat całego wykładu). ProF. WSG dr Marek Chamot zaznaczył, jak wielki jest dorobek kultury polskiej, że pomimo tylu wielkich najazdów, wojen i walk, tak wielu grabieży w zbiorach naszych rodzimych muzeów jest jeszcze tak dużo zabytków.
Występ grupy tanecznej Baila
Na zakończenie wystąpiła grupa taneczna Baila. Pod kierownictwem pana Pawła Milhausen studentki UTW zaprezentowały znakomity układ taneczny. Pani pokazały, że jak doskonale można bawić się na zajęciach dodatkowych organizowanych w ramach działalności UTW.
Współpracy ciąg dalszy…
Dzisiejsza uroczystość odbyła się w murach Soleckiego Centrum Kultury. Serdecznie dziękujemy pracownikom SCK za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu inauguracji, a panu dyrektorowi Tomaszowi Rudnemu za udostępnienie sali. Przy tak dużej grupie jest to znacząca pomoc, którą doceniamy i za którą dziękujemy.