Dzisiejsze zajęcia upłynęły pod znakiem myszki. Nie poznawaliśmy zwierząt, nie robiliśmy też żadnych eksperymentów naukowych. Dziś poznaliśmy jeden z najważniejszych urządzeń peryferyjnych – myszkę komputerową.

Po co nam myszka komputerowa?

Najprościej rzecz ujmując mysz komputerowa jest nam potrzebne do pracy na komputerze. Za jej pomocą możliwa jest obsługa systemów i programów z graficznym interfejsem użytkownika [1, s. 136]. Dzięki myszce z łatwością możemy przemieszczać się po ekranie monitora i wybierać miejsce, w które chcemy zajrzeć.

Jak pracować myszką?

W pracy z myszką komputerową ważne jest, by pamiętać o:

  • prawym i lewym przycisku, które służą do rozwijania opcji i potwierdzania wyboru.
  • kółku, które umożliwia przesuwanie strony w górę i w dół.
  • zachowaniu spokoju, który jest niezbędny w precyzyjnym ustawieniu kursora na ekranie przed użyciem prawego lub lewego przycisku.

Te trzy zasady pozwolą nam szybko i co najważniejsze skutecznie nauczyć się obsługiwać myszkę komputerową. Z pewnością podniesie to poziom pracy każdego użytkownika komputera.

Lewy przycisk, prawy przycisk, którego powinienem użyć?

Wybór odpowiedniego przycisku jest kluczowy w pracy z myszka komputerową. To, który przycisk powinniśmy wybrać zależy od tego, co chcemy zrobić. Poniżej znajduje się lista czynności, które wykonamy każdym z przycisków.

LEWY PRZYCISK MYSZY

  • potwierdzanie wyboru – po najechaniu kursorem myszy na ikonę, napis, który chcemy wybrać podświetli się on. W momencie, gdy naciśniemy lewy przycisk myszy nasz wybór zostanie potwierdzony. Plik otworzy się lub zostanie wprowadzona zmiana, którą wybraliśmy.
  • zaznaczenie obszaru – klikając w dowolne miejsce w pliku, programie, na ekranie lewym przyciskiem myszy, trzymając wciśnięty przycisk i przesuwając kursor zaznaczymy pewien obszar. Będzie on zaznaczony kolorem. Wszystkie pliki, foldery, programy znajdujące się wewnątrz zaznaczonego obszaru automatycznie zostaną zaznaczone.
  • otwieranie pliku – klikając szybko dwukrotnie lewym przyciskiem myszy otworzymy plik.
  • przenoszenie plików, folderów – najeżdżając kursorem myszy na dowolny plik lub folder możemy zaznaczyć go zaznaczyć. Zaznaczając go i trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy będziemy mogli przenieść ten plik w dowolne miejsce.

PRAWY PRZYCISK MYSZY

  • rozwijanie listy opcji – najeżdżając na dowolny plik i klikając na nim prawy przycisk myszy rozwinie się nam lista opcji, które możemy wykonać z danym obiektem.

KÓŁKO

  • przesuwanie strony w górę i w dół – kółko przeważnie znajduje się pomiędzy lewym i prawym przyciskiem. Za jego pomocą możemy przesunąć stronę w dół lub wgórę. Opcja jest przydatna w przypadku, gdy treść danej strony nie mieści się na jednym ekranie.

Po teoretycznym wprowadzeniu nastąpiła seria ćwiczeń. Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności przesuwania elementów, precyzyjnego klikania, korzystania z suwaka itp. Dzisiejsze zajęcia były pierwszymi, w których kursanci wcielili teorię w praktykę. Na następnych będziemy roztaczać coraz szersze kręgi w poznawaniu świata komputerów.

 

Zapraszamy także do śledzenia poprzednich wpisów.

Enter 1. Rusza nowy kurs komputerowy http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/646-rusza-nowy-klub-komputerowy

 

Enter 2. Czas zacząć zajęcia – rodzaje komputerów

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/647-enter-2-czas-zaczac-zajecia-rodzaje-komputerow

 

Enter 3. Co tam w środku gra? – budowa komputera

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/648-enter-3-co-tam-w-srodku-gra-budowa-komputera

 

[1] Sławik M., Syjud J., Słownik informatyczny, Videograf II, Katowice, 2008