Wiemy już, jakie są rodzaje komputerów. Dzisiaj przyszła pora na poznanie jego budowy. Wszak warto wiedzieć, co i gdzie się znajduje, by w razie potrzeby wymienić szwankujący element.

Co tam w środku gra?

Każdy komputer zbudowany jest z wielu elementów. Każdy z nich jest potrzebny i jest odpowiedzialny za konkretne zadania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze części składowe komputera.

Płyta główna podstawowy podzespół komputera, umożliwoający fizyczna ingerencję jego urządzeń [1, s. 166].Na płycie głównej znajdują specjalne miejsca – gniazda, do których przyłączane są kolejne elementy np. procesor, pamięć komputera, wejścia USB, gniazda kart graficznych, dźwiękowych. Im lepsze komponenty, z których zbudowana jest płyta główna tym sama płyta ma lepsze parametry i wydajniej pracuje.

Procesor to urządzenie, które pobiera dane z pamięci operacyjnej, analizuje je i wykonuje w formie rozkazów. Procesor wykonuje proste operacje logiczno-matematyczne. Dzięki temu może wykonywać wyspecjalizowane funkcje. Jednym z podstawowych rozkazów, jakie wykonuje procesor jest np. kopiowanie plików.

Karta graficzna to jedna z podstawowych kart znajdujących się wewnątrz komputera. Jest odpowiedzialna za przetwarzanie obrazu. Dane pochodzące np. ze zdjęcia są zamieniane przez kartę graficzną na sygnał, który jest możliwy do odbioru przez monitor [1, s. 98-99]. Ze względu na fakt ciągłej pracy karta graficzna potrzebuje systemu chłodzenia.

Karta dźwiękowa czasami nazywana jest także kartą muzyczną. Umożliwia ona odtwarzanie dźwięku, który został zapisany w formie cyfrowej [2, s.124]. Dzięki niej możliwe jest słuchanie muzyki.

Pamięć RAM to pamięć, która jest stosowana głównie, jako pamięć operacyjna komputera. Aby zachować jej działanie niezbędne jest zasilanie [3., s. 262-263].

Dysk twardy to główny nośnik danych w komputerze [1, s. 53]. Do najważniejszych parametrów dysku twardego należą m.in. pojemność, prędkość pracy obrotowych dysków, szybkość transmisji danych, czas dostępu do danych.

Karta sieciowa karta umożliwiająca przyłączenie komputera do okablowania sieciowego. Zawiera układy kodowania i dekodowania sygnałów oraz odpowiednie złącza [2, s.124]. Dzięki karcie sieciowej możliwe jest podłączenie komputera do Internetu.

To podstawowe komponenty, z których zbudowany jest komputer. Bez nich trudne byłoby korzystanie ze sprzętu. Dotyczy to każdego rodzaju komputera.

Uczestnicy kursu będą już w stanie zaskoczyć sprzedawcę. Znajomość podstawowych elementów pozwoli także na lepsze zrozumienie komunikatów, które kieruje do nas komputer.

 

Zapraszamy także do śledzenia poprzednich wpisów.

Enter 1. Rusza nowy kurs komputerowy

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/646-rusza-nowy-klub-komputerowy

 

Enter 2. Czas zacząć zajęcia – rodzaje komputerów

http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/647-enter-2-czas-zaczac-zajecia-rodzaje-komputerow

 

[1] Sławik M., Syjud J., Słownik informatyczny, Videograf II, Katowice, 2008

[2] Pfaffenberger B., Słownik terminów komputerowych, Prószyński i S-ka, Warszawa, 1999

[3] Illingworth V. (red.), Daintiha J. (red.), Słownik pojęć komputerowych, Świat Książki, Warszawa, 2004