3, 2, 1, Zaczynamy realizację zajęć. Na dobry początek rodzaje komputerów.

Początek dla uczestników i dla prowadzących

Odrobina nieśmiałości, obawy, chęć zdobycia nowej wiedzy, umiejętności, otwarty umysł to wszystko towarzyszyło uczestnikom podczas pierwszych zajęć Klubu Umiejętności Komputerowych Enter. Takie odczucia są całkiem normalne. W końcu to jedno z pierwszych ich spotkań z prowadzącymi i przede wszystkim z komputerami.

Pierwsze zajęcia to także odrobina niepewności dla nas – prowadzących. Jak poradzimy sobie. Nowa grupa to nowe osoby, nowe wyzwania. To także nowe doświadczenie dla nas i szansa rozwoju.

Klub Umiejętności Komputerowych Enter jest dla nas sprawdzianem z jeszcze jednego powodu. Otóż o tegorocznej edycji planujemy umieszczać nie tylko relację z naszych zajęć (w formie tekstu i zdjęć), ale także krótkie opisy poruszanej tematyki. Zawsze będziemy się starać, aby umieszczane przez nas materiały były jak najbardziej aktualne. Będą one odzwierciedlały nasz stan wiedzy w danym zakresie. Warto zaznaczyć, że nie jesteśmy informatykami, a przekazywane przez nas informacje dostosowane są do początkujących użytkowników komputerów. Dla pasjonatów komputerów mogą się one wydawać trywialne i nie zawierać pełnego wyjaśnienia tematu. W naszym odczuciu są one jednak wystarczające, by wprowadzić uczestników zajęć w dane zagadnienie.

Komputer co to takiego?

Komputer jest jedną z tych rzeczy, nad których definiowaniem się nie zastanawiamy. Używam go bardzo często, a podanie jego definicji sprawia nam problem.

Według autorów Słownika informatycznego komputer to “elektroniczna maszyna licząca zdolna do przetwarzania danych w postaci cyfrowej.” [1] Aby komputer mógł wykonać swoje zadanie – przetworzyć dane – musimy mu te dane dostarczyć. Przeważnie robimy to wprowadzając polecenia. Najprościej mówiąc do komputera “wkładamy” jakieś informacje, komputer wykonuje obliczenia i zwraca nam odpowiedź w postaci wyniku swoich obliczeń.

Rodzaje komputerów?

Zgłębiając tajniki pracy z komputerem będziemy mogli poznać wiele rodzajów tych maszyn. Najbardziej pomocnym dla nas i najczęściej stosowanym będzie ten, w którym wyróżnimy:

1. Komputer stacjonarny – jest to sprzęt najczęściej spotykany w szkołach i publicznych pracowniach. Jego podzespoły zamknięte są w obudowie, która chroni je przed zniszczeniem. Aby z niego korzystać musimy podłączyć go do prądu. Do pracy z komputerem stacjonarnym potrzebny jest nam monitor, na którym wyświetlany jest obraz. Bardzo pomocne są także myszka i klawiatura.

2. Laptop – jest to przenośny komputer. Wyposażony jest w baterię, więc do jego użycia nie jest potrzebny prąd. W laptopie w jednej obudowie znajdują się wszystkie niezbędne narzędzie: ekran, klawiatura, myszka. Dzięki temu laptop ma niewielkie rozmiary i można go wygodnie zabrać np. w podróż.

3. Tablet – jest rodzajem komputera o ograniczonych funkcjach. Możemy poszerzyć jego możliwości ściągając z Internetu aplikacje. Przeważnie wykorzystywany jest do korzystania z Internetu. Nie posiada zewnętrznej klawiatury ani myszy. Wyposażony jest w ekran dotykowy i wirtualna klawiaturę.

4.Smartphone – to telefon, który coraz częściej wykorzystywany jest także do korzystania z Internetu. Dzięki możliwości korzystania z wielu aplikacji pozwala wykonać wiele zadań, które jeszcze do niedawna były zarezerwowane wyłącznie dla komputerów.

Jak połączyć komputer z innym sprzętem?

Połączenie komputera z innym sprzętem (aparatem, tabletem, smartfonem, drukarką itp.) możliwe jest na trzy sposoby. Pierwszy z nich, najbardziej oczywisty, to użycie kabla. W zestawie każdego sprzętu elektronicznego znajduje się kabel umożliwiający podłączenie konkretnego urządzenia do komputera. Coraz częściej jest to ten sam kabel. przy pomocy którego możemy naładować dany sprzęt.

Drugą możliwością połączenia sprzętu z komputerem jest bluetooth. Chcąc z niego skorzystać musimy pamiętać, że oba urządzenia muszą mieć włączoną opcję bluetooth. Z tej opcji przeważnie możemy skorzystać w przypadku połączenia komputera z telefonem, głośnikami, słuchawkami.

Kolejna możliwość pozwala na połączenie komputera i sprzętu poprzez wi-fi. Chcąc skorzystać z tej opcji musimy przede wszystkim mieć połączenie z Internetem. Dodatkowo oba urządzenia muszą mieć opcje połączenia się z siecią. Dopiero, gdy zostaną spełnione te warunki będzie można sparować tzn połączyć ze sobą oba sprzęty.

 

Zapraszamy także do śledzenia poprzednich wpisów.

Enter 1. Rusza nowy kurs komputerowy http://biblioteka.soleckujawski.pl/index.php/aktualnosci/blog/item/646-rusza-nowy-klub-komputerowy

 

Bibliografia:

 

[1] Sławik M., Syjud J., Słownik informatyczny, Videograf II, Katowice, 2008, s. 106