W poprzednim wpisie dowiedzieliśmy się, jakie mogą być źródła dochodów gospodarstw domowych. Teraz skupimy się na drugiej stronie, czyli na wydatkach.

Pieniądze , to dobro, za które możemy nabyć wiele produktów lub usług. Zarabianie ich i wydawanie jest więc naturalnym cyklem ich obiegu w gospodarstwie domowym. Głównym celem każdego gospodarstwa domowego powinno być  takie gospodarowanie pieniędzmi, by na koniec miesiąca pozostała pewna kwota – oszczędności.

Niestety codzienność zmusza nas do wydawania pieniędzy. Nie można bowiem żyć bez jedzenia czy picia. Opłat wymaga także mieszkanie, w którym mieszkamy czy samochód, którym jeździmy do pracy. Bardzo ciężko wymienić wszystkie wydatki, które ponosimy w ciągu życia. Można jednak postarać się pogrupować je.

W ten sposób uzyskamy wydatki stałe, które ponosimy niezależnie od tego czy korzystamy z danego dobra czy nie. W tej grupie znajdą się m.in. czynsz za mieszkanie. Niezależnie od tego, czy  cały miesiąc będziemy mieszkać w domu czy, jak w okresie wakacji , pół miesiąca spędzimy poza nim, opłata za czynsz i tak będzie stała.

Kolejną grupę stanowią wydatki  zmienne. Należy do nich zaliczyć wszystkie koszty, które ponosimy w związku z pewnymi okazjami. Będą to więc wszelkiego rodzaju wyjazdy wakacyjne, prezenty świąteczne czy lekarstwa. O ile na wakacje możemy się przygotować i wcześniej odkładać pieniądze, o tyle choroby nikt nie planuje. Warto jednak mieć na uwadze możliwość pojawienia się nieprzewidzianych sytuacji i mieć w zanadrzu wolne środki na zakup np. medykamentów.

Wydatki stałe i zmienne stanowią dwie podstawowe grupy na jakie można podzielić ponoszone przez nas koszty. W kalkulatorach dostępnych w Internecie czy na własny użytek można prowadzić bardziej szczegółową analizę. W takiej sytuacji osobną grupę mogą stanowić wydatki na jedzenie, ubrania, środki higieniczne, opłaty za mieszkanie, prąd, gaz, koszty użytkowania samochodu i wiele innych. Im większa precyzja i dokładność, tym większą możliwość poszukiwania oszczędności. Daje to nam również większą pewność, że nasz domowy budżet jest racjonalnie zarządzany.