NBP to trzy literki, które dość często pojawiają się w wiadomościach, zwłaszcza tych ekonomicznych.

NBP jest skrótem od nazwy Narodowy Bank Polski. Jest to niezależna instytucja będąca bankiem centralnym. Jej zadania określone są w Konstytucji oraz ustawach o prawie bankowym i NBP.

Nie jest to zwykły bank. Jego głównym zadaniem jest bowiem kontrola poziomu inflacji (utrzymanie jej na odpowiednim poziomie) oraz utrzymanie stabilnego poziomu cen. Jego działalność ma więc bardzo duży wpływ na codzienne życie każdego z nas.

Narodowy Bank Polski jest również bankiem emisyjny. Oznacza to, że jako jedyna instytucja ma prawo do emitowania znaków pieniężnych – pieniędzy. Oprócz samej emisji pieniędzy NBP zajmuje się także regulowaniem obiegu pieniądza. Zbyt duża ilość pieniądza w obiegu, wbrew potocznemu rozumowaniu, wcale nie jest taka dobra.

Jednak Narodowy Bank Polski to nie tylko pieniądze, inflacja i pojęcia ekonomiczne. Wśród jednych z ważniejszych obszarów działań NBP jest działalność edukacyjna. Jedną z jej przejawów jest między innym projekt: O finansach w bibliotece, którego jednym z elementów jest cykl wpisów Edukacji Ekonomicznej.

Dla szerszej publiczności dostępny jest Portal Edukacji Ekonomicznej – www.nbportal.pl. Tam każdy może znaleźć wiele interesujących informacji z pogranicza ekonomii. Wiedza przekazywana przez portal jest napisana w przystępny sposób i nikt nie powinien mieć problemu z jej zrozumieniem.