Dziś pierwszy wpis w nowym obszarze działalności naszej biblioteki. Planujemy edukować naszych czytelników w różnych dziedzinach. Na początek proponujemy edukację ekonomiczną.

Jest to także kontynuacja naszej działalności prowadzonej w ramach projektu O finansach w bibliotece…

Mamy nadzieję, że publikowane przez nas treści pozwolą naszym użytkownikom uzyskać nową wiedzę lub utrwalić tę, którą już posiadają.

Zapraszamy do śledzenie kolejnych wpisów i poznawania świata ekonomii. Towarzyszy nam ona na każdym kroku, a my chcemy, aby każdy z tych kroków był łatwiejszy.

Na początek przedstawimy, krótki wpis na temat pieniędzy, a konkretnie na temat banknotu 500 zł.

500 zł przez większość osób kojarzona jest z jednym z rządowych programów wspierających rodziny.  Nie wszyscy jednak słyszeli, że 10 lutego 2017 r . Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknot o nominale 500 zł.

Przeciętna osoba może zastanawiać się po co tak wysoki nominał banknotu? Często w sklepach spotykamy się z sytuacją, kiedy kasjerki nie mają możliwości wydania reszty z banknotu 100 zł. W takim przypadku banknot 500 zł nie będzie nawet przyjmowany.

Musimy jednak pamiętać, że obrót pieniędzmi nie odbywa się wyłącznie w sklepach. Nie tylko indywidualni klienci korzystają z gotówkowej formy płatności. Banknot 500 zł służy głównie do obsługiwania gotówkowych operacji międzybankowych. Jego udział w ogólnej ilości pieniędzy w obiegu jest niewielki. Za szczęściarza może uważać się osoba, która go widział na własne oczy lub posiada.