Takimi słowami najlepiej można opisać treści dzisiejszego wykładu Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy filii w Solcu Kujawskim. Ta też zatytułował wykład mgr Tomasz Kądziorski, który zabrał nas w podróż, której celem była Małopolska.

Turystyka – atrakcyjna alternatywa

Turystyka to bardzo ciekawa forma spędzania czasu. Bez wątpienia jest ona interesującą alternatywą dla spędzania czasu w sposób bierny np. siedząc przed telewizorem. Dzięki turystyce możemy poznać wiele ciekawych miejsc, dowiedzieć się fascynujących informacji i miło spędzić czas. Turystyka, a zwłaszcza jej aktywne formy będą także korzystne dla naszego zdrowia.

Z turystyką wiąże się jednak jedno zasadnicze „ale”. Ale turystyka kosztuje i to niemałe pieniądze. Rzeczywiście tak jest, jeżeli będziemy mówić o dalekich wyjazdach. Możemy zrobić coś, co sprawi, że nasze koszty uprawiania turystyki nie będę tak wysokie.

  • Zamiast zagranicznych wyjazdów wybierz Polskę, bo Polska tez jest piękna.
  • Przygodę z turystyką rozpocznij od ciekawych miejsc w okolicy, w której mieszkasz. Często cudze chwalimy, swego nie znamy.
  • Zabierz ze sobą przyjaciół i odwiedzaj mniej znane miejsca one kryją niejedną tajemnicę i są tańsze od popularnych miejscowości.

Wszystko oprócz morza – Małopolska w pigułce

Małopolska to jedno z 16 województw w Polsce. Jest też jednym z najmniejszych województw w naszym kraju. Ten fakt nie stawia Małopolski w gronie potencjalnych liderów polskiego rynku turystycznego.

Nic bardziej mylnego. Pomimo niewielkiej powierzchni Małopolska jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. To za sprawą niezwykłego potencjału turystycznego, jaki kryje się w tym województwie.

Co decyduje o takiej popularności Małopolski? Wystarczy wymienić 3 miasta:

  • Wieliczka
  • Kraków
  • Zakopane

Nikomu nie trzeba dwa razy powtarzać tych nazw. Już od najmłodszych lat doskonale zdajemy sobie sprawę że są to atrakcyjne miejsca. Gdyby jeszcze Małopolska miała dostęp do morza to mogłaby zostać uznana za idealny region turystyczny. Niestety od granic Małopolski do Morza Bałtyckiego jest około 500 km, co jednak nie zmienia faktu, iż warto odwiedzić to województwo.

Małopolska dla fanów przyrody

Atrakcyjność przyrodnicza Małopolski nie ulega najmniejszej wątpliwości. Nie jest to zasługa wyłącznie Zakopanego i jego przepięknych górskich krajobrazów. W Małopolsce znajdują się jeszcze następujące atrakcje przyrodnicze:

  • Jura krakowsko-częstochowska i jej najpopularniejsza skała – Maczuga Herkulesa.
  • Pieniny z ich przepięknym przełomem Dunajca.
  • Górskie krajobrazy Tatr.

Bez wątpienia każdy miłośnik przyrody znajdzie w Małopolsce ciekawe miejsce dla siebie.

Małopolska dla miłośników kultury

Cuda przyrody to jeden atut odwiedzanego dziś regionu. Małopolska słynie także z licznych zabytków kultury. Dawna stolica Polski – Kraków – ze swoim Starym Rynkiem, Barbakanem, Smokiem Wawelskim są jednymi z najchętniej odwiedzanych miejsc w naszym kraju. I to nie tylko przez naszych rodaków, ale także przez gości z zagranicy.

A w Małopolsce mamy jeszcze:

  • Wieliczkę z jej fantastyczną kopalnią soli.
  • Oświęcim z miejscem pamięci po obozie koncentracyjnym.
  • Kalwaria Zebrzydowska