Magia świąt w bibliotece – Przystanek gwiazdka

Kategoria: Z życia biblioteki

11 października 2022 r. ta data na zawsze zostanie zapamiętana w historii soleckiej biblioteki. Tego dnia po raz pierwszy odbyło się niesamowite wydarzenie. Przystanek gwiazdka wprowadził uczestników w klimat świąt Bożego Narodzenia. Kiermasz świątecznych dekoracji, wykład o świątecznych tradycjach, warsztaty rękodzieła, pyszne przekąski, kawa i herbata oraz oczywiście święty Mikołaj. 

Zacznijmy od początku

Przystanek gwiazdka to wydarzenie, które zrodziło się w naszych głowach już jakiś czas temu. Chcieliśmy przygotować dla naszych użytkowników wydarzenie, które pokaże, że biblioteka jest rodzinnym miejscem, z cudowną atmosferą. Miejscem, gdzie mali i ci trochę więksi znajdą coś dla siebie. Miejscem, w którym kreatywność i nowoczesność łączą się z tradycją. Jednym słowem miejscem, w którym warto być.

Wiedzieliśmy, że sami będziemy w stanie przygotować dobre wydarzenie. Jednak przymiotnik dobre w kontekście przystanku gwiazdka nas nie zadowalało. Chcieliśmy zrobić coś wyjątkowego, rewelacyjnego, dlatego zaprosiliśmy do współpracy osoby z zewnątrz.

Przystanek gwiazdka to miejsce dla ludzi

Od dawna biblioteka jest doskonałym miejscem, w którym są nie tylko ciekawe książki. To przede wszystkim doskonałe miejsce spotkań. Przystanek gwiazdka tylko potwierdził to.

Po pierwsze został stworzony przez wyjątkowe osoby. Osoby, które łączą w sobie pasję i doświadczeniem wiedzę i umiejętności, talent i zaangażowanie. Ich chęć podzielnia się własną twórczością pokazała, że biblioteka to nie tylko doskonałe miejsce spotkań, ale także miejsce w którym można zarażać innych pozytywną energią.

W to wszystko wplecione zostały tradycje i aromaty świąt. Wśród nich kawa i herbata, czekoladowe smakołyki, goździki i nutka pomarańczy.

Kiermasz i nie tylko…

Frekwencja podczas Przystanku gwiazdka przerosła nasze oczekiwania. Było mnóstwo osób, a każdego przyciągnęło do biblioteki coś innego. Jedni chcieli zobaczyć przepiękne świąteczne ozdoby, które prezentowali wystawcy podczas kiermaszu. Inni chcieli dowiedzieć się czegoś ciekawego podczas niecodziennego wykładu o tradycjach świątecznych. Najmłodszych przyciągnęła oferta filii dla dzieci, w której można było spotkać świętego Mikołaja (ten dostępny był dla wszystkich i każdy mógł sobie zrobić z nim zdjęcie), czy warsztaty z ozdabiania pierniczków. Dla nieco starszych przygotowane były warsztaty z rękodzieła. Wszystko okraszone było degustacją ciasta i czekoladowych słodkości.