Naukowe place zabaw to nasz nowy projekt, który realizujemy od początku 2023 r. Pierwszym jego etapem było opracowanie zestawu eksperymentów, który będziemy prezentować podczas zajęć z przedszkolakami.

Dla kogo są Naukowe place zabaw?

Nowy biblioteczny projekt kierowany jest do najmłodszych mieszkańców naszego miasta – przedszkolaków. W pierwszej edycji, która właśnie trwa naszym założeniem jest odwiedzenie wszystkich przedszkoli w Solcu Kujawskim i przeprowadzenie zajęć w każdej grupie. Chcemy, aby jak najwięcej dzieci poznało świat nauki, którego najciekawszym obszarem są eksperymenty.

Dlaczego place zabaw?

Szukaliśmy najlepszego sposobu do przekazania dzieciom wiedzy naukowej za pomocą doświadczeń. Zastanawialiśmy się, które miejsce będzie najlepsze i jaka forma będzie najskuteczniejsza.

  1. Gdzie dzieci najchętniej się bawią? Na placu zabaw.
  2. Co znajduje się praktycznie przy każdym przedszkolu? Plac zabaw.
  3. Skąd szybko można uciec, w razie niepogody? Z placu zabaw.

To tylko niektóre z powodów, dla których to właśnie place zabaw znajdujące się przy przedszkolach stały się miejsce, w którym będziemy realizować nasze zajęcia.

Liczy się współpraca

W ramach Naukowych placów zabaw chcemy przede wszystkim zainteresować dzieci nauką. Drugim, równie ważnym aspektem jest zacieśnianie współpracy ze soleckimi przedszkolami. W tym projekcie nie chcemy wykluczać żadnego przedszkola. Stąd pomysł, aby to bibliotekarze odwiedzili wszystkie placówki.

Dlaczego doświadczenia?

Doświadczenia naukowe w naszym projekcie nie pojawiły się przypadkowo. Przede wszystkim mamy już doświadczenie w ich przeprowadzaniu. Realizowaliśmy kilka zajęć, w których pojawiały się eksperymenty i zawsze cieszyły się one dużym zainteresowaniem.

Poza tym doświadczenia naukowe są tym elementem, który nie zawsze pojawia się w nauczaniu przedszkolnym. Swoim projektem chcemy pokazać, że nawet najmłodsi spokojnie mogą brać udział w zajęciach z eksperymentami. Tym bardziej, że wiele spośród nich jest bardzo prostych do wykonania. Są także bezpieczne, a z ich wykonaniem nie wiąże się praktycznie żadne ryzyko. Poza dobrą zabawą.

Co znajdziecie w projekcie?

Zachęcamy wszystkich do śledzenia naszej strony internetowej. Tu bowiem pojawią się relacje z prowadzonych przez nas zajęć. Nie będą to tylko informacje o przeprowadzonych lekcjach. Do każdego opisu dołączymy coś ekstra.

Z pewnością pojawią się opisy wszystkich eksperymentów, które będziemy pokazywać podczas zajęć. Będzie to nie lada gratka dla każdego bibliotekarza czy nauczyciela. Dzięki tym opisom bez problemu będziecie mogli przeprowadzić samodzielnie wszystkie eksperymenty.Zachęcamy więc do poszukiwania na naszej stronie takiej grafiki. Jest ona gwarantem odnalezienia ciekawych informacji dotyczących realizacji projektu.