Narodowe Czytanie 2021 za nami

Kategoria: Bez kategoriinameZ życia biblioteki

Biblioteki promują czytelnictwo na różne sposoby. Raz w roku przybiera to formę wspólnego czytania książek. Narodowe Czytanie to akcja łącząca bibliotekarzy, czytelników i wszystkich fanów książek przy wspólnej lekturze.

Narodowe Czytanie – święto polskiej literatury

W kalendarzu każdej biblioteki są trzy ważne daty, święta, podczas których chcą się one pokazać z jak najlepszej strony. Pierwszym z nich jest Tydzień Bibliotek, drugim Narodowe Czytanie i trzecim Noc Bibliotek.

Początek września to okres, kiedy przygotowujemy się do Narodowego Czytania. Jest to święto polskiej literatury, a w jego trakcie wspólnie z mieszkańcami przypominamy sobie dzieła najwybitniejszych polskich pisarzy. 

 

Szczypta historii

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja czytelnicza. Już po raz 10 biblioteki z całej Polski zaprosiły swoich czytelników i mieszkańców do wspólnej lektury. 

Wszystko zaczęło się w 2012 roku od dzieła Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. W kolejnych latach odbyliśmy podróż przez epoki i dzieje literackie, by poznać największe dzieła polskich pisarzy. 

 

Narodowe Czytanie w Solcu Kujawskim

W soleckiej bibliotece Narodowe Czytanie trwa nieprzerwanie od 2016 roku. Wtedy to w otoczeniu nowego wówczas dworca czytaliśmy Quo vadis.

Kolejne lata to coraz odważniejsze poczynania bibliotekarzy. Niezapomniane Wesele, podczas którego przy wspólnym, biesiadnym stole zagłębiliśmy się w dzieło Stanisława Wyspiańskiego.

Kolejnym hitem okazała się internetowa odsłona Balladyny Juliusza Słowackiego z roku 2020. Pandemia wymusiła na nas przeniesienie działań do Internetu. Z jednej strony było to dla nas wyzwanie, z drugiej okazja do pokazania naszych pomysłów szerszemu gronu odbiorców.

Powrót do korzeni – Narodowe Czytanie 2021

W tym roku również mieliśmy mnóstwo pomysłów na przedstawienie Moralności pani Dulskiej. Ponownie zawojowaliśmy Internet serialem Moralność Dulskich. 

Samo świętowanie przebiegło w klasycznej formie. Wspólnie z mieszkańcami miasta, czytelnikami, przedstawicielami lokalnych władz przeczytaliśmy dzieło Gabrieli Zapolskiej. 

W przestrzeni miejskiej przy bibliotece zaaranżowaliśmy mały salonik. To właśnie tam w na kanapach i fotelach zasiadły osoby czytające. Wiele spośród nich wczuło się w swoją rolę i wystąpiło w strojach z epoki. Dzięki temu dopełniony został obraz przypominający pokój z kamienicy. Zbliżony do tego, w którym mogli mieszkać Dulscy. 

Akt I „Moralność Pani Dulskiej”
Akt II „Moralność Pani Dulskiej”

Akt III „Moralność Pani Dulskiej”