Czy jeszcze tu wróci? Spotkanie autorskie z Katarzyną Zdanowicz

Kategoria: Z życia biblioteki

Nie zwalniamy tempa i mamy dla Was świeżutką relację ze spotkania autorskiego z Katarzyną Zdanowicz, solecczanką, która jest autorką książki pt:  „Zawsze mówi, że wróci”.

Powrót w rodzinne strony

Nie wszyscy wiedzą, że pani Katarzyna Zdanowicz pochodzi z Solca Kujawskiego. To tu stawiała swoje pierwsze kroki w dziennikarskiej karierze. Tu kończyła szkołę. To wszystko sprawiło, że spotkanie autorskie przebiegało w niezwykle miłej, wręcz rodzinnej atmosferze. 

Wielu uczestników spotkania znało panią Kasię jako swoją koleżankę, uczennicę, sąsiadkę. Niejednokrotnie, zwłaszcza podczas wpisywania dedykacji do książek wracały wspomnienia młodzieńczych lat spędzonych w Solcu. 

Niełatwe rozmowy

Podczas spotkania pani Kasia wspominała, jak powstawała sama książka. Często mówiła o niełatwych rozmowach, w których pojawiało się wiele interesujących, a często także smutnych wątków. 

Kariera dziennikarska i fakt, iż pani Kasia jest znaną osobą niekiedy otwierały drzwi, pozwalały przełamać pierwsze lody. Jednak do najszczerszych wyznań, prawdziwych historii, autorka dochodziła sama. Poprzez wielogodzinne spotkania i rozmowy zdobyła doskonały materiał, którym podzieliła się z czytelnikami w swojej książce. 

Głos oddany kobietom

Książka Zawsze mówi, że wróci to nie jest zwykła książka. Nie jest to także kolejna z książek o himalaistach, zdobywaniu najwyższych szczytów czy popularności. To coś znacznie więcej niż książka o wyprawach w najwyższe rejony świata. To wszystko za sprawą zmiany punktu widzenia. 

W książce głos został oddany kobietom. Matkom, żonom, partnerkom, cichym bohaterkom sukcesów himalaistów. Dzięki temu autorka uzyskała bardzo ciekawy obraz. Obraz widziany z drugiej, często niedostrzeganej, strony medalu. 

W doniesieniach medialnych widzimy herosów walczących z wielkimi górami. Wojowników, którzy w ciężkich warunkach pokonują kolejne metry, by osiągnąć swój wymarzony cel. W tym pędzie do sukcesu często zapomina się o cichych wojowniczkach. Kobietach, które z wielką obawą słuchają kolejnych informacji. Kobietach, które zostają w domu, zajmują się dziećmi, gdy ich partnerzy realizują swoje pasje. 

Czy jeszcze tu wróci?

Bez odpowiedzi pozostało jeszcze jedno pytanie: Czy pani Kasia jeszcze tu wróci? Tu, czyli do naszej biblioteki. Nie jest to wykluczone, ponieważ otwarta jest kwestia kolejnej książki, którą być może napisze pani Kasia.

My oczywiście z niecierpliwością na nią czekamy. Jesteśmy ciekawi, jaki temat teraz zainteresuje solecczankę, bo o sukces jej kolejnych książek jesteśmy spokojni. My oczywiści już dziś zapraszamy do Biblioteki w Solcu Kujawskim.