Pod regałem – Talent
Talent jest czymś, co podobno posiada każdy z nas. Przeczytajcie, co na ten temat w książkach piszczy i jakie wybitne talenty przedstawili Kasia i Paweł.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, a w bibliotece rozpoczynamy nowy sezon cyklu pod regalem. Tym razem tematem przewodnim był talent. Wszystko to oczywiście na bazie książek. Przeczytajcie do końca, a dowiecie się:
- Kim był Stephen Hawking i co było jego największym talentem?
- Jakimi talentami odznaczał się Jerzy Vetulani?
- Jakie książki omawiali Kasia i Paweł.
Talent, co to takiego?
W potocznej mowie często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że ktoś ma talent w jakiejś dziedzinie. Najczęściej można usłyszeć to w odniesieniu do młodych sportowców, którzy dzięki talentowi wyróżniają się na tle rówieśników. Z pewnością jednak sport nie jest jedyna dziedziną, w której możemy mówić o talencie.
Mówienie o talencie przychodzi nam całkiem łatwo. Zdecydowanie trudnej jest podać jego definicję. Próbując ją odnaleźć doszukamy się stwierdzeń, że talent to jakieś wrodzone uzdolnienie, które sprawia, że jednostka wykazuje ponadprzeciętne zdolności w jakiejś dziedzinie. Może to być zarówno sport, jak i inna działalność ruchowa, artystyczna czy choćby intelektualna.
Czy każdy ma jakiś talent?
Podobno każdy z nas ma jakiś talent. Nie każdy jednak już go odkrył. Ważną informacją dla każdego jest to, że początkowa umiejętność w jakim obszarze wcale nie musi być wybitna. Wyznacznikiem talentu jest bowiem także zdolność szybkiego zdobywania wiedzy w wybranej dziedzinie.
Wiedząc to wszystko nie pozostaje nic innego, jak zachęcić wszystkich do poszukiwania własnych talentów. Pamiętajcie, że możecie je znaleźć w zupełnie nieoczywistych miejscach. Dlatego zachęcamy do próbowania nowych rzeczy. Na początek polecamy książki, o których dyskutowaliśmy pod regałem.
Wybitne odkrycia utalentowanego fizyka
Pierwszą książką, którą omawialiśmy jest książka autorstwa Rudigera Vaasa pt. Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach. Jak sam tytuł wskazuje książka poświęcona jest postaci Stephena Hawkinga, jednego z najwybitniejszych fizyków teoretycznych w historii.
To, że Stephen Hawking był utalentowanym naukowcem nie podlega dyskusji. Przejawiało się to nie tylko w błyskotliwości jego umysłu, ale także w stopniu skomplikowania tworzonych przez niego teorii. Teorii, które po dziś dzień stanowią poważne wyzwanie dla studentów i profesorów fizyki.

- Autor: Rudiger Vaas
- Tytuł: Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach
- Wydawnictwo: Bellona
- Rok wydania: 2019
Książka Rudigera Vaasa nie jest typowa biografią, choć często pojawia się w niej sam Hawking. Autor raczej skupił się na jego teoriach, które przedstawił w przystępny sposób. Dzięki temu książka jest doskonałą pozycją zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Dzięki stosunkowo prostemu językowi książkę z wypiekami na twarzy mogą czytać zarówno laicy, studenci fizyki, a nawet profesorowie.
Każdy znajdzie w książce coś, co go zainteresuje. Zwłaszcza, że wśród wspomnianych teorii pojawiają się pytania, nad którymi sami czasami się zastanawiamy: jak powstał wszechświat?, czy istnieje życie pozaziemskie?, czy możliwe są podróże w czasie?
Talent do dzielenia się wiedzą
Kolejne książki, które omawialiśmy łączy postać wybitnego polskiego naukowca – Jerzego Vetulaniego. Ten psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik znany był w świecie naukowców ze swojej niesamowitej wiedzy.
Największy talent profesora Vetulaniego był dość zaskakujący. Otóż potrafił on w niesamowicie ciekawy i zrozumiały dla każdego sposób przedstawiać skomplikowane zagadnienia naukowe. Doceniali to przede wszystkim jego studenci, którzy, podczas jego wykładów, zapełniali salę do ostatniego miejsca.

Autor: Jerzy Vetualni
Tytuł: Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice
Wydawnictwo: Homini
Rok wydania: 2014

Autor: Jerzy Vetualni, Maria Mazurek
Tytuł: Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2015

Autor: Jerzy Vetualni
Tytuł: Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice
Wydawnictwo: Homini
Rok wydania: 2014
O jego talencie możemy przekonać się sięgając po książki jego autorstwa. W lekkich słowach wykłada on trudne tematy. Jednocześnie przeplata je wyjaśnianiem przyziemnych spraw. Wspomnieć tu należy chociażby o czkawce, ziewaniu czy odczuwaniu zapachów.
Jeszcze raz zachęcamy wszystkich do odkrywania własnych talentów i oczywiście do sięgnięcia po proponowane książki. Śledźcie naszą stronę internetową i bibliotecznego facebooka i bądźcie na bieżąco z informacjami z biblioteki.