BlogZapowiedzi, relacje, zdjęcia

środa, 28 październik 2020 09:54

Cudze chwalicie... #13 Matematyk zaprzyjaźniony z mapą - Antoni Łomnicki

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Po lewej stronie znajduje się zdjęcie Antoniego Łomnickiego. Z prawej strony znajduje się napis matematyk zaprzyjaźniony z mapą Antoni Łomnicki. Z prawej strony na dole jest logo Fundacji mBanku, logo biblioteki i logo projektu cudze chwalicie matematycy Po lewej stronie znajduje się zdjęcie Antoniego Łomnickiego. Z prawej strony znajduje się napis matematyk zaprzyjaźniony z mapą Antoni Łomnicki. Z prawej strony na dole jest logo Fundacji mBanku, logo biblioteki i logo projektu cudze chwalicie matematycy

Antoni Łomnicki zyskał międzynarodową popularność za sprawą połączenia matematyki z kartografią. 

Współpraca ze Stefanem Banachem

Antoni Łomnicki był jednym z najstarszych naukowców skupionych wokół lwowskich matematyków. Można powiedzieć, że wyciągnął pomocną dłoń do Stefana Banach i przyjął go na swojego asystenta. Było to o tyle bezprecedensowe wydarzenie, gdyż młody Banach nie miał jeszcze ukończonych studiów, a więc formalnie nie mógł pełnić takiej roli. Pomimo tego Łomnicki wiedział, jak wielkim talentem odznaczał się Stefan Banach. Wśród swoich studentów przedstawiał go,jako matematyka, o którym usłyszy świat. Jak się później okazało nie mylił się. 

 

Międzynarodowa kariera 

Podobnie, jak wielu innych polskich matematyków swoją wiedzę zdobywał poza granicami naszego kraju. Studiował m.in. w Getyndze - jednym z najsłynniejszych ówczesnych ośrodków matematycznych. 

 

Drogi jego życia skrzyżowały się jeszcze niejednokrotnie z zagranicą. Uznawany był za wybitnego znawcę zagadnień związanych z kartografią matematyczną. Dzięki temu został powołany na eksperta w Międzynarodowym Komitecie Żeglugi Lądowej (CINA). 

 

Niestety jego życie zostało przedwcześnie przerwane. Został zamordowany na Wzgórzach Wuleckich w nocy z 3 na 4 lipca 1941 r. 

Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tematu życia Hugo Steinhausa i innych polskich matematyków zachęcamy do przeczytania książki Mariusza Urbanka pt. Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, która dostępna jest w naszej bibliotece. 

 

Powyższy wpis powstał w ramach projektu Cudze chwalicie… Projekt został dofinansowany przez Fundację mBanku.

Czytany 494 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 luty 2021 10:52