BlogZapowiedzi, relacje, zdjęcia

środa, 21 październik 2020 09:47

Cudze chwalicie... #12 Twórca znanej gry - Karol Borsuk

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Po lewej stronie znajduje się zdjęcie Karola Borsuka. Z prawej strony znajduje się napis twórca znanej gry Karol Borsuk. Z prawej strony na dole jest logo Fundacji mBanku, logo biblioteki i logo projektu cudze chwalicie matematycy. Po lewej stronie znajduje się zdjęcie Karola Borsuka. Z prawej strony znajduje się napis twórca znanej gry Karol Borsuk. Z prawej strony na dole jest logo Fundacji mBanku, logo biblioteki i logo projektu cudze chwalicie matematycy.

Kolejnym wybitnym matematykiem okresu międzywojennego był Karol Borsuk. Zobaczcie z czego, oprócz matematyki, zasłynął.

Okupacyjna działalność

II Wojna Światowa zastała Karola Borsuka w Warszawie. Po wkroczeniu Niemców do stolicy zamknięto uniwersytet, w którym pracował naukowiec. 

Chcąc podreperować domowy budżet Karol Borsuk założył sklep papierniczy. Pełnił on rolę nie tylko miejsca sprzedaży, ale także punktu kontaktowego dla żołnierzy AK. 

 

Dobra zabawa dla każdego

Oprócz działalności patriotycznej Karol Borsuk zasłynął z jeszcze jednej ważnej rzeczy. Otóż dostarczył wielu osobom odrobiny normalności w trudnych wojennych czasach. Owa normalność związana była z grą, której zasady opracował. Gra nazywała się: Hodowla zwierzątek. Ponad pół wieku po zakończeniu wojny na jej podstawie powstał hit sprzedażowy - gra Superfarmer. 

 

Z pewnością przygoda z matematyką pozwoliła Karolowi Borsukowi na lepsze zaprojektowanie gry. Zamiast tradycyjnej kostki 6-ściennej do gry była dołączona kość 12-ścienna, która dawał zdecydowanie więcej możliwości. Było to jedno z pierwszych takich urozmaiceń gry w historii. 

 

W ten sposób naukowiec pokazał, że matematykę można przenieść na grunt codziennego życia. Wskazał, jak jej znajomość można wykorzystać do dobrej zabawy. 

 

Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tematu życia Hugo Steinhausa i innych polskich matematyków zachęcamy do przeczytania książki Mariusza Urbanka pt. Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, która dostępna jest w naszej bibliotece. 

 

Powyższy wpis powstał w ramach projektu Cudze chwalicie… Projekt został dofinansowany przez Fundację mBanku.

Czytany 471 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 luty 2021 10:47