Wydrukuj tę stronę
środa, 20 maj 2020 08:43

Cudze chwalicie… #11 Promotor polskiej matematyki - Wacław Sierpiński

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Po lewej stronie znajduje się zdjęcie Wacława Sierpińskiego. Z prawej strony znajduje się napis promotor polskiej matematyki. Z prawej strony na dole jest logo Fundacji mBanku, logo biblioteki i logo projektu cudze chwalicie matematycy. Po lewej stronie znajduje się zdjęcie Wacława Sierpińskiego. Z prawej strony znajduje się napis promotor polskiej matematyki. Z prawej strony na dole jest logo Fundacji mBanku, logo biblioteki i logo projektu cudze chwalicie matematycy.

Polscy matematycy początku XX wieku nie tylko odkrywali nowe twierdzenia. Równie ważnym zadaniem było promowanie dorobku Polaków. Wacław Sierpiński był jednym z czołowych promotorów polskiej szkoły matematycznej.

Wacław Sierpiński prężnie działał na polu promocji Królowej Nauk i dorobku polskich matematyków. Był nie tylko członkiem różnych towarzystw naukowych, ale także redaktorem Sprawozdań Towarzystwa Matematycznego Warszawskiego - czasopisma, w którym publikował swoje artykuły m.in. Hugo Steinhaus. 

 

Między innymi ze Steinhausem podróżował także po Niemczech, gdzie odwiedzali wiele najsłynniejszych ówczesnych ośrodków zajmujących się matematyką. Byli w Hamburgu, Hanowerze, Kolonii czy Getyndze. Dzięki tym wizytom nie tylko promowali polską myśl matematyczną, ale także zdobywali cenne znajomości z najwybitniejszymi przedstawicielami świata liczb i wzorów. 

 

Po zakończeniu I Wojny Światowej Wacław Sierpiński opuścił Lwów. Wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę nad budową naukowego zaplecza dla nowopowstającego uniwersytetu. Wydarzenie to było także jednym z pierwszych etapów tworzenia warszawskiej szkoły matematycznej. Był to jeden z tych ośrodków, który walczył o prym i sławę z lwowską grupą. 

 

Wacław Sierpiński miał to szczęście, że przeżył II Wojnę Światową. Po jej zakończeniu nadal promował matematykę i polskich jej przedstawicieli. Dzięki wznowionej przez niego wydawania czasopisma Fundamenta Mathematicae swoje artykuły publikował m. in. Hugo Steinhaus. 

 

Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tematu życia Hugo Steinhausa i innych polskich matematyków zachęcamy do przeczytania książki Mariusza Urbanka pt. Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, która dostępna jest w naszej bibliotece. 

 

Powyższy wpis powstał w ramach projektu Cudze chwalicie… Projekt został dofinansowany przez Fundację mBanku.

Czytany 864 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 luty 2021 10:51