BlogZapowiedzi, relacje, zdjęcia

środa, 29 kwiecień 2020 08:24

Cudze chwalicie #10 Matematyk z poczuciem humoru - Herman Auerbach

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Po lewej stronie znajduje się zdjęcie Hermana Auerbacha. Z prawej strony znajduje się napis matematyk z poczuciem humoru Herman Auerbach. Z prawej strony na dole jest logo Fundacji mBanku, logo biblioteki i logo projektu cudze chwalicie matematycy. Po lewej stronie znajduje się zdjęcie Hermana Auerbacha. Z prawej strony znajduje się napis matematyk z poczuciem humoru Herman Auerbach. Z prawej strony na dole jest logo Fundacji mBanku, logo biblioteki i logo projektu cudze chwalicie matematycy.

Matematyka stanowiła główne zajęcie lwowskich naukowców. Czasami wykonywali oni także inne zajęcia. Przeczytajcie tekst, a dowiecie się czym zajmował się Herman Auerbach.

Nie tak genialny

 

Herman Auerbach nie był aż tak znakomitym matematykiem jak najsławniejsi lwowscy naukowcy. Tym, co wyróżniało go spośród całej rzeszy uczonych była jego dokładność i poprawność metodologiczna. Sprawiała ona, że jego rozprawy nie tylko stanowiły doskonały materiał naukowy. Były także doskonale pod względem językowym i edytorskim. 

 

Dzięki swojej dokładności i poprawności współpracował z Banachem przy tworzeniu podręcznika do algebry dla szkół gimnazjalnych. Nie byłoby w  tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dzieło powstało praktycznie w jeden weekend. 

 

Matematyk z poczuciem humoru

 

Do historii przeszło także poczucie humoru Hermana Auerbacha. Właśnie on był przedstawicielem Lwowskiej Szkoły Matematycznej, z którym związane było najwięcej anegdot. 

 

To właśnie Herman Auerbach chodził w brudnym,niemodnym i na dodatek nie swoim kapeluszu. Związane to było z nieprzyjemna sytuacją, w ktorej jego nowy kapelusz został skradziony z wieszaka. Auerbach stwierdził, że nie będzie czyścił kapelusza złodziejowi, więc chodził w takim, jaki został w szatni. 

 

To właśnie Herman Auerbach tłumaczył wyższość chaosu nad zachowaniem porządku w jego bibliotece. Twierdził bowiem, że w chaosie nie można niczego znaleźć, ale niemożliwością jest także zgubienie czegoś. 

 

“Kolega po fachu”

 

Oprócz zajmowania się matematyką i rozwiązywania najbardziej skomplikowanych zadań lwowscy (i nie tylko lwowscy) matematycy zajmowali się różnymi innymi zajęciami. Stefan Banach udzielał korepetycji, Karol Borsuk w czasie wojny tworzył gry (o czym szerzej w jednym z kolejnych wpisów). 

 

Wśród matematyków był też jeden, którego można uznać za “kolegę po fachu” wszystkich bibliotekarzy. Był nim Herman Auerbach, który prowadził bibliotekę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. 

 

Ostatnie lata życia

 

Jako osoba żydowskiego pochodzenia Hermana Auerbacha czekały ciężkie czasy w momencie, gdy Niemcy wkroczyli do Lwowa. Został uwięziony w lwowskim getcie. W momencie, gdy miał zostać przetransportowany do obozu zagłady w Bełżcu popełnił samobójstwo zażywając truciznę. Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tematu życia Hugo Steinhausa i innych polskich matematyków zachęcamy do przeczytania książki Mariusza Urbanka pt. Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, która dostępna jest w naszej bibliotece.

 

Powyższy wpis powstał w ramach projektu Cudze chwalicie… Projekt został dofinansowany przez Fundację mBanku.

Czytany 573 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 luty 2021 10:46