BlogZapowiedzi, relacje, zdjęcia

czwartek, 16 styczeń 2020 08:35

“I koła turkocą, i stuka, i puka to: Tak to to, tak to to…”

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
“I koła turkocą, i stuka, i puka to: Tak to to, tak to to…” https://www.facebook.com/fundacjaFRSI/

Biblioteczny pociąg do Nowej Wiedzy dojechał do stacji końcowej. Tym razem był to przystanek definitywnie zamykający 6. edycję projektu O finansach… w bibliotece. Zanim jednak dojechaliśmy do ostatniej stacji mieliśmy kilka ważnych przystanków.

 

 

 

 

Szerzej o dziedziczeniu 

 

Pierwszym z nich było webinarium poświęcone dziedziczeniu. Podczas jego trwania poszerzyliśmy wiedzę, którą uzyskaliśmy w trakcie zajęć. Była to także doskonała okazja do zadawania pytań eksperckie, która przygotowywała treści modułu kursu poświęcone finansom po naszej śmierci. 

 

Udział w webinarium został zaproponowany wszystkim mieszkańcom miasta. Wiemy jednak, że nie każdy mógł wziąć w nim udział. Dlatego poniżej umieszczamy link do webinarium. Teraz każdy w dowolnej chwili będzie mógł odsłuchać nagrania.  

 

Webinarium: Dziedziczenie dla wtajemniczonych 

https://www.youtube.com/watch?v=NXt61LH50KA&feature=emb_titlePoznaj swoje prawa 

 

Drugim akcentem edukacyjnym było webinarium poświęcone prawom konsumenta. Ekspert zaprezentował podstawowe prawa, z których każdy konsument może korzystać, gdy zaistnieje nieoczekiwana sytuacja. Nie zawsze jednak wiemy, że oprócz obowiązków jako klientów mamy też swoje prawa, o których sprzedawcy wiedzą, ale które nie zawsze są respektowane. 

 

Niestety treść webinarium jeszcze nie ukazała się w sieci. Dołączamy kolejne wagony - spotkanie podaj dalej 

 

W tym roku projekt O finansach… w bibliotece edycja 6 był realizowany w naszej bibliotece. Oprócz nas z województwa kujawsko-pomorskiego w projekcie brało udział jeszcze 5 bibliotek. 

 

Dążąc do tego, aby jak najwięcej osób dorosłych miało możliwość skorzystania z dobrodziejstw projektu O finansach… w bibliotece przekazaliśmy ideę dalej. W założeniach umowy projektowej powinniśmy zaprezentować projekt w minimum 3 placówkach. 

 

Nasze podejście było nieco bardziej ambitne i zaprezentowaliśmy nasze doświadczenia z realizacji 6. edycji projektu w kilkudziesięciu bibliotekach jednocześnie. Zrobiliśmy to podczas spotkania z dyrektorami bibliotek podległych Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy.  Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach (o ile takie będą) więcej bibliotek z naszego regionu weźmie udział w projekcie. Z pewnością warto. 
Inspiruj się razem z nami 

 

Jednym z elementów składowych projektu jest konkurs na najlepszą inspirację, polegający na przedstawieniu doświadczeń biblioteki z realizacji działania. Konkur był kierowany do wszystkich, zakwalifikowanych do projektu placówek, ale nie był obowiązkowy. 

My postanowiliśmy podzielić się ze wszystkim naszą ideą Pociągu do Nowej Wiedzy. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć nasze zgłoszenie zapraszamy pod poniższy link: 

 

https://labib.pl/inspiracja/pokaz/2366

 

I najważniejsze. Nasz praca konkursowa. Zobaczcie, jak wspólnie z uczestnikami realizowaliśmy projekt i co było dla nich najważniejsze. 

 

https://drive.google.com/file/d/1EybBnoHa3pP6pdQmeGBvBqLqCqJY6T8Y/view

 

Nasza praca spotkała się z akceptacja Kapituły konkursowej i uzyskaliśmy wyróżnienie. Dzięki temu nasza biblioteka wzbogaciła się o nowy monitor i dysk zewnętrzny, będące nagrodami w konkursie. Poniżej znajduje się link do wyników konkursu. 

 

http://ofinansachwbibliotece.biblioteki.org/2019/12/17/wyniki-konkursu-na-najlepsza-inspiracje-w-projekcie-o-finansach-w-bibliotece-6-edycja/
Seminarium eksperckie 

 

14 i 15 stycznia 2020 wzięliśmy udział w seminarium eksperckim w ramach projektu O finansach… w bibliotece edycja 6. Z jednej strony seminarium było okazją do świętowania. Odebraliśmy nagrodę za naszą inspirację. Z drugiej strony była to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności. Wzięliśmy udział w warsztatach z facylitacji. Pod tym pojęciem kryło się wzmacnianie kompetencji związanych z prowadzeniem zajęć dla osób dorosłych.

 

Seminarium było także doskonałą okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń. Prezentacja pomysłów na prowadzenie edukacji ekonomicznej (i nie tylko ekonomicznej) prowadzonej w nagrodzonych bibliotekach była bardzo inspirująca i jednocześnie przyczyniła się do powstania nowych idei w naszych głowach.  

 

Już teraz zapraszamy wszystkich do śledzenia naszej strony i poszukiwania wiadomości o kolejnych działaniach związanych z edukacją ekonomiczną. 

Czytany 693 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 styczeń 2020 09:07