BlogZapowiedzi, relacje, zdjęcia

poniedziałek, 11 maj 2020 08:53

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #7 - Parzenie herbaty

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzisiaj pobawimy się trochę kolorami, a konkretniej herbatą.

Krótki wstęp

Rozpoczynamy Tydzień Bibliotek 2020. Tegoroczne hasło to: Zasmakuj w bibliotece. Pokazaliśmy już wam na naszym bibliotecznym facebooku, jak parzyć prawdziwą turecką herbatę. A teraz pokażemy, w jaki sposób torebka herbaty zmienia kolor wody.  

 

Co potrzebuję do zrobienia ...

Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebujemy:

Torebki herbaty - dobrze, gdy torebka będzie miała sznurek. Łatwiej będzie można ją wyciągnąć z gorącej wody. 

Szklanki  - najlepiej gładkiej i przeźroczystej. Wtedy dobrze będzie widać, co dzieje się w szklance. 

Gorącej wody - do parzenia herbaty najlepiej zastosować wrzątek. Bądźcie ostrożni i poproście osobę dorosłą o pomoc. 

Czajnik elektryczny - to w nim zagotujemy wodę.Co muszę zrobić? 

Krok 1

Do czajnika wlewamy wodę i gotujemy ją. 

 

Krok 2

Wrzątek ostrożnie wlewamy do szklanki. Poproście osobę dorosłą o pomoc i uważajcie, żeby się nie poparzyć. Krok 3

Do szklanki włóż torebkę herbaty. Trzymaj ją za sznurek. Łatwiej będzie ją wyjąć po doświadczeniu, a w razie konieczności będzie można nią trochę poruszać.  

 

Krok 4

Obserwuj dokładnie, jak woda zmienia kolor. Co się stało? 

Znajdująca się w torebce sucha herbata (przeważnie liście z dodatkiem różnych innych substancji rozpuszcza się pod wpływem gorącej wody. To powoduje zmianę koloru wody w szklance. 

Ciepła woda znajdująca się szklance ochładza się. Ze względu na kontakt z powietrzem szybciej ochładza się od powierzchni. Zimna woda jest cięższa od ciepłej dlatego opada na dno szklanki. Widzimy to w postaci ciemniejszej zabarwionej wody. Ciepła woda jest wypychana do góry. W ten sposób woda krąży w szklance i zmienia kolor.

 

Zasady bezpieczeństwa 

W doświadczeniu wykorzystywany jest wrzątek. Dlatego poproście osobę dorosłą o pomoc. Pamiętajcie, że wrzątkiem można się bardzo boleśnie poparzyć, a na skórze pozostaną blizny. 

 

Kilka ciekawostek i legenda o herbacie… 

Herbata jest jednym z najbardziej popularnych napojów. Piją ją ludzie w każdym zakątku świata. Dla jednych jest to zwykły napój, inni traktują jej picie jako najważniejszy element dnia. 

Pierwsza herbata została zaparzona zupełnym przypadkiem. Podobno jeden z chińskich cesarzy pijąc gorącą wodę w swoim ogrodzie nie zauważył, jak do kubka wpadło mu kilka liści z jednego z krzewów. Jak się okazało liście te zmieniły nie tylko kolor, ale także smak napoju. Smak przypadł do gustu cesarzowi i od tej pory prosił swoich służących, aby do każdego garnka wody dorzucali liście. 

Herbata ekspresowa, taka, jaka pojawiła się naszym eksperymencie, przypadkiem zagościła na stołach. W dawnych czasach jeden z handlarzy chciał rozszerzyć sprzedaż i wysłał próbki swojego towaru do klientów. Aby zachować aromat i najlepszy smak pakował je w małe torebeczki. Pomysł okazał się tak rewolucyjny, że w niedługim czasie rozprzestrzenił się praktycznie na cały świat. 

Obecnie na świecie jest wiele różnych gatunków herbaty. Możecie się o tym przekonać w każdym sklepie. Uważajcie jednak, ponieważ picie herbaty może być niebezpieczne. Nie chodzi tu wyłącznie o jej temperaturę, ale przede wszystkim o jej właściwości. Różne herbaty mają odmienny wpływ na organizm człowieka. 

 

Poniżej znajduje się link do filmu z eksperymentem. 

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #7 Parzenie herbaty

Zobaczcie także pozostałe doświadczenia z Laboratorium Profesorka Nerwosolka. Żeby łatwiej było ich odszukać pogrupowaliśmy je na kilka kategorii. Jeden eksperyment może znajdować się w kilku kategoriach.Doświadczenia z gazami:

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #1 - Niewidzialna ciecz 

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #2 - Biblioteczny smok

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #3 - Robimy wodór

 

Doświadczenia w kuchni:

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #1 - Niewidzialna ciecz 

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #4 - Uciekający pieprz

 

Doświadczenia z wodą:

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #4 - Uciekający pieprz

 

Doświadczenia z kartką papieru

 

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #5 - Papierowy most

 

Czytany 547 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 maj 2020 09:14

Newsletter

Podając emaila wyrażasz zgodę na otrzymywania informacji drogą elektroniczną o nowościach książkowych, spotkaniach autorskich oraz wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Solcu Kujawskim, przy ul.23 Stycznia 9 oraz jej partnerom. Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, ich poprawienia, lub usunięcia.

 

Kto jest online

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.