BlogZapowiedzi, relacje, zdjęcia

środa, 22 kwiecień 2020 09:09

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #3 - Robimy wodór

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ostatnio obiecaliśmy, że pokażemy, jak zrobić wodór do naszego bibliotecznego smoka.

Krótki wstęp

Wodór to gaz, który jest lżejszy od powietrza. Dlatego, gdy zamkniemy do w balonie, to balon nam odleci. Jest też silnie wybuchowy, więc nie zbliżajcie się z nim do źródła ognia. 

Właściwości wodoru, głównie jego lekkość, zostały wykorzystane w sterowcu Hindenburg. Poszukajcie informacji o nim w internecie, a przekonacie się, dlaczego nawet niewielka iskra jest niebezpieczna w zetknięciu z wodorem. 

 

Co potrzebuję do zrobienia ...

Do wykonania wodoru będziemy potrzebować: 

Wodorotlenek sodu - związek, który występuje np. w środku do udrażniania rur kanalizacyjnych. Będziemy go potrzebować ok. 10-15 gram. 

Balon - do niego będziemy “zbierać” wodór. 

Folia aluminiowa  - ok. 20 - 30 cm. 

Duża miska z zimną wodą - będzie niezbędna do schładzania butelki, w której będzie zachodziła reakcja. 

Szklana butelka - w niej będzie zachodziła reakcja, w wyniku której powstanie wodór. Butelka powinna być szklana, ponieważ w wyniku reakcji będzie powstawało dużo ciepła i plastikowa butelka może się stopić. Ważne, by butelka miała niewielki wylot, gdyż będziemy musieli nałożyć na niego balon. 

Woda - ok. 150-200 ml. Wszystko zależy od wielkości szklanej butelki. 

 

Co muszę zrobić? 

Siedem prostych kroków sprawi, że ze zwykłych składników, które znajdziemy praktycznie w każdym domu zrobimy niebezpieczny wodór. Pamiętajcie, by to doświadczenie wykonywać pod nadzorem osoby dorosłej.

Krok 1

Do szklanej butelki wlewamy ok. 150 ml wody z kranu. 

 

Krok 2

Do butelki z wodą dodajemy wodorotlenek sodu i dokładnie mieszamy. Obserwujemy, czy wodorotlenek rozpuścił się w wodzie. Woda powinna zrobić się bardziej mętna. 

 

Krok 3

Odrywamy ok. 30-centymetrowy kawałek folii aluminiowej. Dzielimy go na dwie mniejsze części i zwijamy. Powinny nam powstać dwie pałeczki z folii.

 

Krok 4

Pałeczki z folii aluminiowej wrzucamy do butelki z wodą i wodorotlenkiem sodu. Po wrzuceniu pierwszej zobaczymy, że rozpoczyna się reakcja. W tym momencie butelka może zacząć się nagrzewać, więc kolejne kroku starajmy się wykonać sprawnie. Pamiętajcie, że pod wpływem ciepła nawet szklana butelka może ulec uszkodzeniu. 

 

Krok 5

Na butelkę szybko nakładamy balon. Zróbcie to dokładnie, by balon nie spadł. Do balona będzie ulatniał się wodór. 

 

Krok 6

Butelkę z nałożonym balonem odstaw do miski z wodą. Ochłodzi ona butelkę i zminimalizuje ryzyko jej przegrzania i pęknięcia. 

Jednocześnie cały czas obserwuj balon. Może on bowiem bardzo szybko urosnąć. Musisz uważać, by nie pękł. 

 

Krok 7

Gdy balon będzie już wystarczająco duży (musisz to sam ocenić) ostrożnie zdejmij go z butelki. Pamiętaj, że butelka może być gorąca. Poproś osobę dorosłą o pomoc. Pamiętaj także, żeby nie wypuścić wodoru z balona. 

Zwiąż balon, by wodór się nie ulotnił. 

 

Co się stało? 

W wyniku reakcji rozpuszczonego w wodzie wodorotlenku sodu i folii aluminiowej powstał gaz - wodór. Jest on lżejszy do otaczającego nas powietrza, dlatego z łatwością przedostał się do balona. 

O tym, że jest on lżejszy od powietrza możecie przekonać się, zawiązując balon i puszczając go. Jeżeli tylko ilość wodoru w balonie będzie wystarczająca balon odleci. 

 

Zasady bezpieczeństwa 

W tym doświadczeniu należy zachować szczególne zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim dlatego, że pojawia się wodór, który jest gazem silnie wybuchowym. Dlatego nie zbliżajcie go do źródła ognia. 

Pamiętajcie też, że w trakcie doświadczenia butelka może się nagrzać. Uważajcie, żeby się nie oparzyć. 

 

Podsumowanie

Wodór to bardzo ciekawy, a jednocześnie bardzo niebezpieczny gaz. Bądźcie więc ostrożni i bawcie się dobrze. Zaproście rodziców do wspólnej zabawy i nauki. 

Sam zobacz, jak nam udało się bezpiecznie wykonać to doświadczenie.

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #3 - Robimy wodór

W kolejnym odcinku pokażemy, jak pieprz ucieka tam, gdzie pieprz rośnie. 

 

Zobacz także inne doświadczenia:

Doświadczenia z gazami

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #1 - Niewidzialna ciecz 

Laboratorium Profesorka Nerwosolka #2 - Biblioteczny smok

 

Czytany 592 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwiecień 2020 09:21

Newsletter

Podając emaila wyrażasz zgodę na otrzymywania informacji drogą elektroniczną o nowościach książkowych, spotkaniach autorskich oraz wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Solcu Kujawskim, przy ul.23 Stycznia 9 oraz jej partnerom. Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, ich poprawienia, lub usunięcia.

 

Kto jest online

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.