piątek, 15 maj 2020 15:31

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja 2020 r. obchodzimy 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Byłby dzisiaj jednym z wielu kardynałów, gdyby nie dzień 16 października 1978 r. Wtedy to został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. Pod tym imieniem znany jest praktycznie na całym świecie.

Jan Paweł II był jednym z najdłużej urzędujących papieży. Dzięki temu z jego pontyfikatem związanych jest wiele historii anegdot i faktów, które nie zawsze są publikowane, a które zasługują na uwagę.

Jan Paweł II bardzo dużo podróżował. W trakcie pontyfikatu przebył ponad 1 500 000 km. Oznacza to, że okrążył Ziemię ponad 30 razy.

Bez wątpienia był papieżem dla ludzi. Lubił z nimi przebywać. W zimie jeździł na nartach, latem brał udział w spływach kajakowych. Chętnie wędrował po górach.

Chętnie także rozmawiał z dziećmi. Zawsze starał się znaleźć chwilę czasu, by udzielić odpowiedzi na pytania najmłodszych.

Miał bardzo dobry kontakt z wiernymi. Podczas spotkań z wielotysięcznymi grupami wiernych poruszał nie tylko ważne tematy duchowe. Zdarzało mu się także żartować.

Jan Paweł II był także poliglotą. Sprawnie władał wieloma językami. Bez względu na region, w którym się znajdował do zgromadzonych wiernych zawsze starał się powiedzieć coś w ich ojczystym języku.

Od 2017 r. Jan Paweł II jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego, a nasze województwo jest jedynym regionem na świecie, którego patronem jest papież Polak.

Zapraszamy wszystkich do biblioteki. W naszych zbiorach jest wiele książek poświęconych Janowi Pawłowi II. Są także jego encykliki i książki, których był autorem.

Czytany 18 razy Ostatnio zmieniany piątek, 15 maj 2020 15:35
Więcej w tej kategorii: « 13.05.2020 Otwieramy bibliotekę