sobota, 05 październik 2019 20:34

Film, tajemnica, wiedza, zabawa - Noc Bibliotek 2019 za nami

„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku
.”

Słowa tego utworu śpiewanego kiedyś przez Czerwone Gitary idealnie pasują do wydarzenia, które miało miejsce w sobotę 5 października. Tego dnia, a właściwie nocy Biblioteka Publiczna otworzyła swoje drzwi dla wszystkich mieszkańców.

Punktualnie o 17:00 rozpoczęliśmy obchody tegorocznej Nocy Bibliotek. Ogólnopolskie wydarzenie odbyło się pod hasłem: Znajdźmy wspólny język. Postaraliśmy się, aby było to możliwe także w naszej placówce.

Znajdźmy wspólny język, ale z kim?

Hasło tegorocznej edycji Nocy Bibliotek dawało wiele możliwości jego interpretacji. My postanowiliśmy znaleźć wspólny język w dwóch płaszczyznach.

Pierwszą z nich była rodzina. W tym obszarze postawiliśmy na wzmacnianie relacji rodzinnych. Projekcja filmu Ptyś i Bill była doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu. Puzzle, gry planszowe i zabawy towarzyskie dały możliwość zmierzenia się dzieci i ich opiekunów. Mnóstwo dobrej zabawy z nutką rywalizacji sprawiły, że uśmiechy nie znikały z twarzy uczestników.

Drugą płaszczyzną znajdowania wspólnego języka była matematyka. Pokazaliśmy, że ma ona także ludzką twarz, że za wzorami i zasadami kryją się osoby, które je tworzą.

Coś dla mały i dla dużych.

Noc Bibliotek to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez bibliotekę w roku. Zapewnienie atrakcji dla użytkowników jest priorytetem. W tym roku przygotowaliśmy atrakcje dla każdego.

Po uroczystym otwarciu zaprosiliśmy wszystkich na projekcję filmu Ptyś i Bill. Tytułowi bohaterowie to para przyjaciół. Ptyś to chłopiec, który spotyka na swojej drodze psa Bill’a. Dzień, w którym ich ścieżki się przecięły jest początkiem pasma przygód.

Kolejną atrakcją dla dzieci w wieku szkolnym było rozwiązywanie tajemnicy mumii. Zajęcia przygotowane na podstawie książki Heleny Willis i Martina Widmarka wprowadziły dzieci w świat zagadek, łamigłówek, szarad. Wytężona praca szarych komórek doprowadziła do rozwiązania wszystkich zadań i odgadnięcia tego, co stało się z biblioteczną mumią.

Dla młodzieży i dorosłych zaproponowaliśmy spotkanie autorskie z Mariuszem Urbankiem. Jest on autorem wielu książek, głównie biografii. W naszej bibliotece pomógł nam znaleźć wspólny język z matematyką. Pan Mariusz przedstawił sylwetki polski matematyków skupionych wokół lwowskich uczelni. To oni na początku XX wieku wyznaczali kierunki rozwoju Królowej Nauk.

Wystawa polskim matematykom była uzupełnieniem i poszerzeniem treści prezentowanych przez pana Mariusza. W Noc Bibliotek otworzyliśmy ją i teraz zapraszamy wszystkich w godzinach otwarcia biblioteki do jej zwiedzania.

Dopełnieniem przygotowanych przez nas atrakcji były puzzle i gry. Jak zobaczycie w relacji zdjęciowej była to atrakcja nie tylko dla dzieci.

Podziękowania

Noc Bibliotek to działanie biblioteczne. Jednak nie miałoby szansy powodzenia bez podjęcia współpracy z innymi osobami i instytucjami. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesu chcemy serdecznie podziękować.

Pierwsze podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w Nocy Bibliotek. Cieszymy się, że byliście z nami. Dzięki Wam nasza praca każdego dnia nabiera nowego sensu.

Dziękujemy panu Mariuszowi Urbankowi. Jego książka Genialni. Lwowska szkoła matematyczna stała się inspiracją do stworzenia projektu Cudze chwalicie i całej koncepcji związanej z polskimi matematykami. Panu Mariuszowi dziękujemy także za bardzo ciekawe wystąpienie, w którym przedstawił on ludzką twarz Królowej Nauk. Twarz pełną ciekawostek, anegdot.

Podziękowania należą się także pani Martynie Urbanek za udostępnienie zdjęć do promocji spotkania autorskiego.

Za ponadprzeciętną kreatywność, trafne ujęcie życiowych sytuacji i talent rysowniczy dziękujemy panu Sławomirowi Spasiukowi. Dzięki jego pracy to, co było zlepkiem słów stało się wystawą. Dziękujemy.

Wkład w powstanie wystawy miała także firma Madres studio reklamy. Dzięki ekspresowej realizacji zamówienia zdążyliśmy z przygotowaniem wystawy na Noc Bibliotek.

Szeroka działalność Fundacji mBanku na polu promocji matematyki pozwoliła na realizację naszego projektu Cudze chwalicie… Uzyskany grant pozwolił na zorganizowanie spotkania autorskiego oraz przygotowanie wystawy.

I co dalej?

Noc Bibliotek to jednorazowa inicjatywa. Za sprawą wystawy przygotowanej w ramach projektu Cudze chwalicie… pamięć o polskich matematykach zostanie z nami na dłużej. Każdego, kto nie mógł być z nami w sobotę zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki do zapoznania się z postaciami polskich matematyków.

W najbliższym czasie rozpoczniemy cykl lekcji bibliotecznych dla uczniów soleckich szkół. W ich trakcie przedstawimy osiągnięcia i zasługi polskiej szkoły matematycznej. To wszystko dzięki projektowi Cudze chwalicie, który dofinansowała Fundacja mBanku.

W ramach projektu Cudze chwalicie… zaprezentujemy wystawę w 3 bibliotekach w regionie. Dodatkowo odwiedzimy 5 placówek, w których przeprowadzimy lekcje biblioteczne dla młodzieży.

Tak zakończyliśmy tegoroczną Noc Bibliotek. Już dzisiaj planujemy dla Was kolejne wydarzenia. Tymczasem zapraszamy Was do śledzenia naszej strony i facebooka. Tam dowiecie się o naszych najbliższych akcjach.

Czytany 27 razy Ostatnio zmieniany sobota, 05 październik 2019 21:04