BlogZapowiedzi, relacje, zdjęcia

poniedziałek, 09 wrzesień 2019 14:14

Jak to było w Bibliotece w Solcu Kujawskim? - Narodowe Czytanie 2019

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coroczna akcja Narodowe Czytanie już za nami. 

Początek września to nie tylko gorący okres dla uczniów. Bibliotekarze również mają pełne ręce pracy. Początek września to czas, kiedy ma miejsce jedno z największych świąt czytelniczych - Narodowe Czytanie. Akcja odbywająca się pod patronatem Pary Prezydenckiej rokrocznie gromadzi miłośników literatury polskiej na wspólnym czytaniu.

Tegoroczna edycja upłynęła pod znakiem polskich nowel. Spośród zaproponowanych dzieł soleccy bibliotekarze wybrali 4, które zostały zaprezentowane solecczanom. Wśród czytanych dzieł były: 

1. Sachem autorstwa Henryka Sienkiewicza.

2. Katarynka autorstwa Bolesława Prusa.

3. Dym autorstwa Marii Konopnickiej. 

4. Dobra Pani autorstwa Elizy Orzeszkowej.

Plan zorganizowania wydarzenia na skwerze dra H. Jordana pokrzyżowała pogoda. Deszcz zmusił nas do przeniesienia się do biblioteki. Byliśmy przygotowani na taka ewentualność i w mgnieniu oka zaadaptowaliśmy przestrzeń, szybkie telefony do czytających, pomoc wolontariuszy i wszyscy zainteresowani zjawili się w bibliotece. 

Pierwszą nowelą czytaną w Solcu kujawskim był Sachem, po lekturze którego na uczestników czekało zadanie. Krzyżówka przygotowana przez bibliotekarki nie stanowiła dla nikogo problemu. 

Punktem kulminacyjnym noweli Katarynka było przedstawienie przygotowane przez bibliotekarzy. Kolejnym z czytanych dzieł był Dym. Czytanie noweli Dobra Pani zostało poprzedzone wystąpieniem Elizy Orzeszkowej. W rolę autorki wcieliła się jedna z bibliotekarek. Krótkie wprowadzenie poświęcone twórczości autorki stworzył spójną całość z treścią noweli. 

Mogłoby się wydawać, że na podstawie treści nowel trudno będzie przygotować interesujące dla odbiorców wydarzenie. W naszej bibliotece to się udało. Krzyżówka, przedstawienie, quiz, czy wprowadzenie autorki stanowiły stanowiły nie tylko atrakcję dla uczestników. Były również doskonałym elementem rozbudowującym treść nowel. Nowel, które poprzez wprowadzenie w ich treść elementów realizmu życia codziennego dawały możliwość pokazywania problemów, rozsterek zwykłych ludzi. Dzięki temu czytający może w nich odnaleźć odzwierciedlenie swojego życia, sytuacji, które się mu przydarzają. 

 

 

Czytany 459 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 wrzesień 2019 15:24

Newsletter

Podając emaila wyrażasz zgodę na otrzymywania informacji drogą elektroniczną o nowościach książkowych, spotkaniach autorskich oraz wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Solcu Kujawskim, przy ul.23 Stycznia 9 oraz jej partnerom. Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, ich poprawienia, lub usunięcia.

 

Kto jest online

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.